Les, který začíná u pařezu

25. srpna 2021 /
foto: Wikimedia CC. Těžba výmladkového dřeva kaštanu, Park Flexham, Anglie.
Výmladkový nebo také pařezinový les nebýval v evropské krajině ničím výjimečným. Z pařezu, který lidé ponechali v zemi, vyrostly mladé výhonky, takzvané výmladky, jež se staly základem pro řadu mladých, užších kmínků. Ty společně tvořily jediný strom. Tak vypadal les ještě počátkem minulého století. O historii a roli výmladků, ale i o možnosti jejich opětovného zavedení do přírody jsem hovořila s historikem a ekologem PÉTEREM SZABÓ.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2021 vychází v 2. polovině prosince.