Nové číslo: Zkoušky eko-dospělosti

21. prosince 2017 /
foto: archiv F

Jak média ne/pomohla vítězům sněmovních voleb? Bude zahrada někdy hotová? Jak se dělá Ekoškola? Kde upouštějí od glyfosátové praxe? Fandí děti přírodě? Mají blokády uhelných dolů smysl? Co si vzít praktického z mikrobiománie? Proč v pražských budovách najdeme větší než malé množství těžkých kovů? Máme jednat, i kdyby už bylo pozdě? Proč nejsou Karpatské bukové pralesy v bezzásahovém režimu? Vycení zdejší environmentální hnutí opět zuby? Jak prolomit začarovaný kruh předsudků? Proč se máme do přírody zamilovat? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V posledním letošním čísle najdete hned čtyři rozhovory: se světoznámým fotografem divokých zvířat Staffanem Widstrandem, psycholožkou zkoumající společenské menšiny Sylvií Grafovou, ředitelem ekocentra Sluňákov Michalem Bartošem a s inspirativní brněnskou zahrádkářkou Lenkou Sedmíkovou. Vedle nich přinášíme reportáže z kanadského pralesa, protitěžařské akce Ende Gelände i londýnské konference Vymírání druhů a chov dobytka, přibližujeme alternativy kontroverzního glyfosátu, škodící těžké kovy, svět mikrobů, ne/chráněné Karpatské bukové pralesy nebo vztah mezi vědou a politikou.

Podrobněji se věnujeme environmentální osvětě a vzdělávání: Magdaléna Vaculčiaková přibližuje situaci v USA, Indii a Číně, Marie Drahoňovská sleduje dospělou cestu těch, co v mládí přičichli k ochraně přírody, Martina Valentíková navštívila lektorský kurz Ekoškoly a Jana Létalová se ptala teenagerů, jak se orientují v environmentální tematice.

Kurzu mediální sebeobrany si Jan Miessler všímá chování médií před nedávnými sněmovními volbami. Veronika Kicková tentokrát ze své samoty vzpomíná na osud alternativně žijících na Slovensku. V Kulturní zahradě se Ľuboš Slovák a Pavlína Binková ohlížejí za dokumentárním festivalem Ji.hlava, Sabina Vojtěchová reflektuje mockument o veganské budoucnosti Masokr, Štěpán Jindra sci-fi román Ready Player One, Václav Mach knihu Tmavozelený svět a Hugo Charvát publikaci Jak kultura vytváří diskusi o klimatické změně.

Svůj seriál o přírodě a technice uzavírá filosof Josef Šmajs, vlčice Martina Valentíková se věnuje sexuální svobodě a obtěžování, prvním dílem Bioastrologických ozvěn se vrací vykutálený Bedřich Vypera. Vydání jako obvykle doplňujeme pravidelnými rubrikami Vaše ohlasyEkologický kompostLibrarium a Občanský kalendář

Na webu číslo doplňujeme o dvě fotogalerie: Sabina Vojtěchová a Karolína Poláčková přibližují blokádupovrchového dolu v německém Hambachu a Lenka Filipová dokumentuje svou cestu pralesem na ostrově Vancouver. 

Seznam všech článků čísla visí zde. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Publero.comFloowie.com nebo Rajknih.cz. Informace o předplatném 7.G najdete tady.

Hodně zdraví a sil do roku 2018 přeje

redakce 7.G

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.