Sedmá generace

Atlas plastů

 

Plastů se dotýkáme častěji než svých blízkých. Najdeme je ve vzduchu, ve vodě, v půdě, ale i už i v nápojích a potravinách. Plasty jsou motorem globalizace a ztělesněním neregulovaného pozdního kapitalismu – systému, jenž v zájmu zisku přenáší náklady na lidi a životní prostředí. Teprve nyní začínáme plně chápat rozměry globální závislosti na tomto materiálu.

Využití i produkce plastů stoupá závratnou rychlostí: více než polovina všech plastů byla vyrobena po roce 2005. Trh ovládá několik klíčových nadnárodních korporací, které dohromady investují více než 200 miliard amerických dolarů do rozšiřování kapacit na další petrochemickou výrobu. Proto nutně potřebujeme rychle a drasticky snížit produkci a spotřebu plastů, regulovat je na místní, národní i celosvětové úrovni a zkrotit znečištění plasty přímo u zdroje.

Atlas plastů navazuje na dřívější úspěšné publikace Atlas masaAtlas uhlí a Atlas energie. Publikace vytvořená ve spolupráci iniciativy Break Free From Plastic a Heinrich-Böll-Stiftung v 19 kapitolách doprovázených 49 podrobnými infografikami popisuje proces výroby, spotřeby a odpadního řetězce plastů.

Tento atlas si nyní můžete objednat k tištěnému předplatnému Sedmé generace. Spolu s časopisem poslouží i jako vhodný dárek. Za 7.G podporu děkujeme!

 

 

 

 

 

 

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.