Baltská stavba století

24. listopadu 2008 /

Stavba plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa vzbuzuje četné kontroverze, ať kvůli hrozícímu znečištění moří, nebo zapojení ruské armády. Smlouvu o stavbě plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa podepsalo ruské konsorcium Gazprom a německé korporace E.ON-Ruhrgas a BASF v srpnu 2006. Tento projekt vzbudil kontroverzní reakce v rámci Evropské unie i mimo ni. EU zařadila plynovod na seznam prioritních energetických projektů TEN-E; podporuje jej zejména Německo, ale také Anglie a Francie. Naopak k nejodhodlanějším odpůrcům patří Polsko, Švédsko a pobaltské republiky. V polských médiích se objevují výroky o hrozící ekologické katastrofě, o novém paktu Ribbentrop-Molotov apod. Podívejme se na příčiny a pozadí těchto reakcí trochu podrobněji.

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 5/2020 vyjde v 2. polovině října.