Sedmá generace

Sedmá generace 8/2001

Tajemná pšenice na Moravě

Firmy snažící se „vyrábět“ geneticky modifikované potraviny používají nejrůznějších praktik, jak dosáhnout svého cíle. Často jdou až za hranici zákona. Jaká je situace v České republice?

31. srpna 2001 /

Ořešák královský

Nastal nám královský čas pro všechny potulné sadaře. Hrušky, švestky, jablka, slívy, ořechy, ostružiny, kdoule i mišpule, jeřabiny i bezinky a snad i hrozny k tomu, to vše vydává na podzim naše zem. Jen choulostivé meruňky a broskve se letos nevydařily, ostatního ovoce jsou hromady. Za pár týdnů většina z toho bude hnít v příkopech a opadaném listí. Jen ořechy ne. Zůstávají pod listím jedlé až do jara, a kdo si je včas nasbírá, může louskat chutná jádra ještě za dva roky. Nejen ovoce, ale sám ořechový strom je výjimečný. Nazývat ho králem není přehnané.

31. srpna 2001 /

Úvodní řeč Studentského fóra 2000

Peter Lauritzen působí na Ředitelství mládeže a sportu v Radě Evropy. Na svém kontě má dlouholeté a cenné zkušenosti jako vychovatel a administrativní pracovník na evropském a celosvětovém poli práce s mládeží. Na Studentském fóru 2000 byl pověřen, aby přednesl úvodní řeč. Z ní vám nabízíme výběr hlavních myšlenek.

30. srpna 2001 /

Hladina stoupá

Kauza novomlýnských nádrží je tristní ukázkou způsobů rozhodování v našem státě. Na vodním díle Nové Mlýny dokončil v druhé polovině minulého roku státní podnik Povodí Moravy stavbu dvou ostrovů, které jsou součástí tzv. ekologizace nádrží. Stavba byla dotována z fondů ministerstva životního prostředí a přišla daňové poplatníky na 60 milionů korun. Povodí Moravy však oba ostrovy s požehnáním ministerstva zemědělství v srpnu tohoto roku zatopilo.

29. srpna 2001 /
Sedmá generace 5/2023 vychází v 2. polovině října.