Tajemná pšenice na Moravě
Firmy snažící se „vyrábět“ geneticky modifikované potraviny používají nejrůznějších praktik, jak dosáhnout svého cíle. Často jdou až za hranici zákona. Jaká je situace v České republice?
Ořešák královský
Nastal nám královský čas pro všechny potulné sadaře. Hrušky, švestky, jablka, slívy, ořechy, ostružiny, kdoule i mišpule, jeřabiny i bezinky a snad i hrozny k tomu, to vše vydává na podzim naše zem. Jen choulostivé meruňky a broskve se letos nevydařily, ostatního ovoce jsou hromady. Za pár týdnů většina z toho bude hnít v příkopech a opadaném listí. Jen ořechy ne. Zůstávají pod listím jedlé až do jara, a kdo si je včas nasbírá, může louskat chutná jádra ještě za dva roky. Nejen ovoce, ale sám ořechový strom je výjimečný. Nazývat ho králem není přehnané.
Úvodní řeč Studentského fóra 2000
Peter Lauritzen působí na Ředitelství mládeže a sportu v Radě Evropy. Na svém kontě má dlouholeté a cenné zkušenosti jako vychovatel a administrativní pracovník na evropském a celosvětovém poli práce s mládeží. Na Studentském fóru 2000 byl pověřen, aby přednesl úvodní řeč. Z ní vám nabízíme výběr hlavních myšlenek.
Hladina stoupá
Kauza novomlýnských nádrží je tristní ukázkou způsobů rozhodování v našem státě. Na vodním díle Nové Mlýny dokončil v druhé polovině minulého roku státní podnik Povodí Moravy stavbu dvou ostrovů, které jsou součástí tzv. ekologizace nádrží. Stavba byla dotována z fondů ministerstva životního prostředí a přišla daňové poplatníky na 60 milionů korun. Povodí Moravy však oba ostrovy s požehnáním ministerstva zemědělství v srpnu tohoto roku zatopilo.