Editorial

26. února 2020 /
foto: archiv F
V tématu tohoto čísla přibližujeme ekologickou, sociální či zdravotní stopu cukru, kávy, alkoholu, tabáku a létání.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

vítejte na stránkách nového, již 29. ročníku Sedmé generace. I letos v něm najdete texty propojující ekologické se společenským, globální s lokálním či minulé s budoucím. V tématu tohoto čísla přibližujeme ekologickou, sociální či zdravotní stopu cukru, kávy, alkoholu, tabáku a létání. Čili lákadel, bez nichž si řada z nás nedovede představit život. Samozřejmě nechceme nikoho za ony „neřesti“ odsuzovat, každý ať si s danými informacemi naloží dle vlastního svědomí. Já se například hluboce zamyslím nad spotřebou kolových nápojů. (Zeptejte se mě za rok, jak to dopadlo.)

Z tohoto vydání dále doporučuji reportáž z Národního přírodního parku Rohová napsanou naší novou redakční posilou Žanetou Gregorovou, a nadto hned několik rozhovorů: Petr Frinta poutavě hovoří s výkonným ředitelem Sea Shepherd Alexem Cornelissenem, Veronika Charvátová se školským expertem Bohumilem Kartousem a Ľuba Lacinová se socioložkou Oľgou Gyárfášovou.

Minule se mi to sem nevešlo, tudíž připomínám, že k předplatnému nabízíme nové 7.G biotašky nebo certifikát k adopci lučních květin od Arniky. Děkujeme vám za podporu.

Na závěr smutná zpráva: po uzávěrce tohoto čísla zemřel filosof Erazim Kohák, významná osobnost environmentálního hnutí. Autor Zelené svatozáře, Domova a dálavy, Ohně a hvězd a dalších důležitých knih dlouhodobě štědře podporoval Sedmou generaci a nezištně jí poskytl řadu textů a rozhovorů. Jeho odkazu se budeme věnovat v příštím čísle 7.G.

Jarní obrození přeje

Vít Kouřil

2 komentáře: “Editorial”

 1. Petr Horák napsal:

  Pro: Víta Kouřila
  Tak jak to dopadlo?

  Já se například hluboce zamyslím nad spotřebou kolových nápojů. (Zeptejte se mě za rok, jak to dopadlo.)

  Horák Petr

 2. Vít Kouřil napsal:

  Ani se neptejte: je to ještě horší… Přeji Vám silnější vůli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.