Editorial

22. února 2023 /
V tomto čísle se věnujeme drogám, ale zdaleka nejen jim.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

vítejte na první stránce 32. ročníku Sedmé generace. Nevím, jak vy, ale my jsme se konec neslavné éry Zembiše rozhodli patřičně oslavit, a proto je celé číslo prošpikováno drogami… Dobře, žerty stranou, ve skutečnosti jsme se po třinácti letech od čísla Konoptikum země české vydali zjistit, jak si tato „zelená“ otázka stojí dnes. Připravovaná legalizace užívání marihuany totiž přináší řadu úskalí a nezamýšlených důsledků, včetně těch ekologických. Téma jsme tentokrát rozšířili o psychedelika, která při kontrolovaném podávání prokazatelně pomáhají léčit některé pacienty rezistentní vůči klasické léčbě, a též o nový fenomén kratom, který v posledních letech zasáhl větší než malou část mladších ročníků. Doporučuju vám též poutavou zpověď spoluautora knihy Normální šílenství Jiřího Pasze, který mimo jiné říká: „Nespadnout do jakékoliv závislosti a najít zlatou střední cestu je celoživotní práce a výzva a samozřejmě neexistuje jediný konkrétní návod.“ Drogám a závislostem se věnujeme i v recenzích na knihy Mycelium a PIKO. 

V čísle však najdete i všechny loňské rubriky a seriály, na našem webu pak i audioverze vybraných textů a několik dalších článků, které se do tištěné verze nevešly: fotoreportáž Ester Dobiášové Jonáš a psilocybin, druhou část rozhovoru s půdoznalcem Matthiasem Strahlhoferem nebo překlad otevřeného dopisu Putinovi australské filosofky Freyi Mathews. 

Děkuji vám za čtenářskou přízeň a přeji nezávislé jaro. 

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.