Editorial

22. června 2020 /
foto: Gemma Evans
Jak osobně čelit klimatickému rozvratu? Například nevyužívat produkty masného průmyslu.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

doufám, že jste koronavirovou krizi dosud přežili ve zdraví. I když to v posledních týdnech vypadá, že jsme „za vodou“, s průnikem COVIDu-19 do chudších zemí počet nemocných akceleruje, což zpětně ovlivní i naši republiku — ať už ekonomicky, turisticky nebo ideově. Jak v minulém čísle připomněly Naďa Johanisová a Barbora Bakošová, je třeba udělat vše pro to, aby se pandemie nestala katalyzátorem již předtím bujícího nacionalismu a rasismu. Tento rozměr současné krize mezitím zdůraznily tragické události vedoucí k celosvětovým protestům proti rasismu a policejní brutalitě. Ani v tomto ohledu nestojí Česká republika mimo, jakkoli bychom si chtěli namluvit opak. Tématu se budeme věnovat v příštích číslech.

V tomto vydání jsme se zaměřili na jednu z cest, jak osobně čelit klimatickému rozvratu: nevyužívat produkty masného průmyslu. Veganská pro a proti rozebíráme v šesti textech, z těch dalších doporučuji například bobří reportáž, rozhovor o Trash Hero nebo úvahu Luďka Čertíka o dialogu s přírodou.

To nejlepší na konec: s radostí vám oznamuji, že Sabina Vojtěchová získala za loňský seriál kauz (D8, ostravské laguny či Nové Mlýny) nominaci na prestižní Novinářskou cenu v kategorii analyticko-investigativní příspěvky. Vyhlášení cen proběhlo po uzávěrce, už sama nominace však svědčí o tom, že Sedmou generaci má smysl číst. Sabině moc gratulujeme a vám děkujeme za čtenářskou přízeň.

Bezcovidové — a pokud možno bezmasé — léto přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.