Editorial

28. června 2022 /
foto: Ammy Singh.
V tomto čísle se věnujeme dalším souvislostem ruské války v Ukrajině. Ale nejen jim.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

největší válka v Evropě za posledních pětasedmdesát let ještě bohužel neskončila a její konec nikdo nedohlédne. Jak jsem sliboval minule, věnujeme se jí z různých stran i nadále. Kristýna Čermáková připomíná válečné utrpení zvířat, ať už těch domácích, divokých, nebo žijících v zoo. Díky Karolíně Kupkové přibližujeme, jak na novou situaci zareagovaly české environmentální organizace. František Jelínek sleduje posuny na energetické frontě. Natalie Prokopčuk shrnuje těžkou situaci ukrajinského zemědělství, včetně toho ekologického. Ptáme se též lidí z neziskovek, kteří v první linii pomáhali válečným uprchlíkům. Tragický běloruský kontext pak vysvětluje Sjarhej Smatryčenka. 

Pokud jste již válkou a jejími souvislostmi přesyceni, můžete se začíst do rozhovorů se spisovatelem Jiřím Hájíčkem (venkov), s antropologem Miroslavem Horákem (ayahuasca) nebo s ochranářem Jiřím Labudou (rysi). Čerstvý držitel Ceny Josefa Vavrouška Mojmír Vlašín se zamýšlí nad nově otevřenou maxilávkou Sky Bridge, výzkumnice Lenka Kissová hodnotí roli vrcholových predátorů, Žaneta Gregorová vás zavede do vídeňských re-use center. 

Závěrem si dovolím upozornit na dvě redakční novinky: na našem webu si nově můžete koupit jednotlivé články, třebas i ty z prvního ročníku Generace. A pokud ještě nemáte knihu rozhovorů Předat dětem, co je k žití, najdete ji i v distribuční síti nakladatelství Aleš Čeněk. Děkuji vám za čtenářskou důvěru, bez ní totiž Sedmá generace nepřežije. 

Mírné i mírové léto přeje 

Vít Kouřil 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.