Editorial

21. října 2019 /
foto: archiv F
Nedostupnost bydlení se stala palčivým problémem pro větší než malé množství obyvatel.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

Sedmá generace byla od počátku časopisem sledujícím jak ekologická, tak společenská témata. Nemělo by vás tedy překvapit, že úvodní čtyři texty tohoto vydání věnujeme finančním a sociálním aspektům bydlení, jehož nedostupnost se stala palčivým problémem pro větší než malé množství obyvatel takzvaných vyspělých zemí. Akademici Eliška Černá, Tomáš Hoření Samec a Jakub Černý nejprve vysvětlují kontext intenzivního růstu cen bydlení, následně pak naše redaktorky a stážistky Magdalena Hronová, Jája Pivcová, Kristýna Čermáková a Veronika Charvátová přibližují stav tuzemské sociální bytové politiky včetně zabydlovacích programů Housing First, Rapid Re-Housing a Symbios.

Důstojný život našincům ztěžuje i znečištěné ovzduší, jehož stav rozebírá v posledním dílu seriálu kauz Sabina Vojtěchová. Osobní index štěstí vám patrně nenavýší ani reportáž Žanety Gregorové z ropou zamořené delty Nigeru. Jak však známo, pravda osvobozuje.

Naopak pozitivně by vás mohly naladit sondy do agrolesnické, akvaponické, výmladkové či fairtradové praxe, stejně jako inspirativní život symbiotických hub nahlížený Pavlem Rotterem.

K zamyšlení pak vybízí rozhovor o zdejším školství s profesorem Tomášem Janíkem, text Jana Kliky o etice sponzoringu nebo rekapitulace staletých snah o výstavbu kanálu Dunaj—Odra—Labe od Miroslava Patrika. A nakonec vás může zklidnit dialog Nadi Johanisové s fyzioterapeutkou Clarou-Marií Lewit.

V příští 7.G se ohlédneme 30 lety polistopadového vývoje, a to zejména z environmentálního hlediska — včetně 30 let působení našeho mateřského Hnutí DUHA. Máte se nač těšit.

Dobré a udržitelné bydlení přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.