Editorial

17. prosince 2019 /
foto: archiv Hnutí DUHA
Jaké ne/úspěchy zaznamenala polistopadová ekopolitika a ekohnutí a kudy se vydat dál?

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

loni jsem vám na tomto místě radil, abyste stihli zatáhnout za záchrannou brzdu, dojdou-li vám síly. Doufám, že se vám to podařilo, se střídavými úspěchy jsem se s tím potýkal sám.

V tomto čísle rekapitulujeme, nač po listopadu 1989 stačily síly ekologickému hnutí. Řečeno šafránkovsky: nesporných úspěchů je hodně, rezervy jsou však nemalé a v náročných podmínkách dynamické de/globalizace je nezbytné přijmout komplexní opatření k úspěšnému dosažení ambiciózních klimatických cílů. Řečeno vážně: úspěchy i neúspěchy zdejší polistopadové ekologické politiky a hnutí vám představí Daniel Vondrouš a Arnošt Novák; v diskusi, kam směřovat, se pak střetávají pohledy bývalých i současných pracovníků Hnutí DUHA.

Z článků mimo hlavní téma vám doporučuji zejména oba půdní texty (městské zemědělství a pachtovní smlouvy) a rozhovor s psycholožkou Janou Nováčkovou. Doufám však, že vás obohatí i ty ostatní.

Na závěr roku opět smekám před všemi nezištnými redaktory a redaktorkami, stážisty a stážistkami, přispěvateli a přispěvatelkami, radními, inzerenty, donory a samozřejmě i před vámi, našimi čtenáři a čtenářkami. Jen díky vám můžeme plánovat příští, už 29. ročník, v němž se mimo jiné zaměříme na beton, zdravotnictví, právo, přehrady, alternativní měny, spotřební elektroniku, vývoj lesů či obnovitelné energetiky; k tradičním seriálům a sloupkům pak přibude ekologicko-filosofický cyklus.

Lepší nultý než devítkový rok přeje

Vít Kouřil

P. S.: K předplatnému nabízíme nové 7.G biotašky, Šelmí kalendář Hnutí DUHA nebo certifikát k adopci lučních květin od Arniky. Děkujeme vám za podporu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.