editorial

23. února 2019 /
Do dalších měsíců Vám přejeme jaro bez únavy.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

28. ročník Sedmé generace otevíráme texty přibližujícími klady i zápory soběstačného životního stylu. Navštívili jsme mladou rodinu žijící na samotě v Orlických horách, hovoříme s propagátorem ekozemědělství Janem Valeškou, o své letité zkušenosti ze slovenského venkova se s vámi dělí i Veronika Kicková. S tou též hovoříme v Kulturní zahradě o její etno-folkové kapele Hmlisto, která vydala pozoruhodné album Na druhom brehu.

Vedle tradičních rubrik a seriálů letos přineseme cyklus článků o nepříliš povzbudivém stavu zdejších lesů — první díl věnuje Sabina Vojtěchová Jeseníkům — i o neméně dobré kondici zemědělské půdy. Štěpán Jindra rekapituluje, proč a jak ztrácíme ornou půdu a Lucie Sovová zpovídá Radomila Hradila z Nadace Pro půdu, která se snaží půdu chránit před degradací a spekulací. Ve třech článcích pak rozebíráme soudobý občanský aktivismus: Michal Berg reaguje na minulé téma o ekovyhoření, Jiří Koželouh navazuje na debatu o strategii zdejšího ekohnutí v éře „Zembiše“ a Josef Patočka porovnává, jestli velrybám lépe pomáhají radikálnější Sea Shepherd, nebo umírněnější Greenpeace.

Na své si ovšem přijdou i příznivci pěstitelství, cestování, filmu či literatury — i toto vydání jsme se snažili připravit nejen zeleně, ale i pestře. À propos: k předplatnému nově nabízíme obsažné publikace Atlas půdy a Atlas energie.

Jarní probouzení přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.