editorial

28. února 2005 /

Vážené dámy, vážení pánové,

vítáme Vás u prvního čísla nového ročníku. Hned na úvod bychom rádi poděkovali Vám všem, kteří jste si našli čas a zapojili jste se do naší podzimní ankety. Díky Vám jsme získali cenné informace, jež nám pomohou zkvalitnit obsah časopisu, služby i získat nové předplatitele.

Hlavní inspirací čísla, které právě držíte v rukou, je výstava, konference a na sklonku minulého roku vydaná kniha Divočina — příroda, duše, jazyk, redigovaná Jiřím Zemánkem. Téma divočiny, v jehož hlavních rolích účinkují Šumava a Josef Váchal, propojuje různé světy duchovních myslitelů, výtvarníků, ekologů, fotografů, spisovatelů, psychologů i léčitelů, etnologů či cestovatelů. Spojuje je do krystalizující vize a naděje budoucnosti. Pro Sedmou generaci jsme ze široké škály přístupů vybrali ten ekologický, který reprezentují Vladimír Just, Jaromír Bláha a Karl Friedrich Sinner. Unikátní knihu na stránkách našeho časopisu představuje sám autor projektu Jiří Zemánek. Košatou problematiku divočiny jsme si dovolili uvést článkem českého lesníka a ekologa Igora Míchala, jehož nedávný odchod zanechal smutek a dosud nezaplněnou mezeru v našem světě. Vaší pozornosti také doporučujeme příspěvek čelního představitele ochrany přírody v Německu Huberta Weinzierla.

Letošním ročníkem nás bude provázet nový seriál reportáží z ekologicky hospodařících moravských farem z pera Dagmar Smolíkové. Dalšími díly bude pokračovat rovněž ekonomický kapsář Nadi Johanisové a novinky ze světa genetických technologií Ľuby Lacinové. Rádi bychom Vás rovněž upozornili na rozhovor s vydavatelem — z dnešního pohledu naprosto neprodejných knih — Lumírem Kolíbalem a článek o jedné netradiční pouti z Řípu do Říma.

Dušan Lužný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2023 vychází v 2. polovině dubna.