editorial

30. června 2005 /

Vážené dámy, vážení pánové,

koncem března Senát schválil zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie. Dobrá příležitost vrátit se k tématu, jež do budoucna může výrazně posunout jazýček na vahách síly globálních změn klimatu. Tento na první pohled technický problém v sobě ukrývá významnou společenskou rovinu. Zatím se zdá, že jsme zvolili správný směr, i když rychlost není adekvátní možnému riziku. Nechceme však předstírat, že obnovitelné zdroje energie jsou bez jakékoliv chyby, připraveny okamžitě nahradit uhelné elektrárny. Proto jsme pro vás připravili pestrou „energetickou“ směsici článků, jež se pídí po výhodách a zároveň mapují problémová místa.

Téměř letní Sedmá generace se vedle alternativní ekonomiky, ekologického zemědělství a GMO technologií také zaměřila na analýzu proti sobě jdoucích státních výdajů, jež prosluly názvem perverzní dotace, posvítila si na problematiku mýtného na českých dálnicích, práci pozemkových spolků či rovné příležitosti mužů a žen. Rádi bychom vás také upozornili na formální umění Chrise Druryho, v jehož „dílech mizí dělicí čára mezi kulturou a přírodou“, a rozhovor s muzikantem Jardou Svobodou, spoluzakladatelem pražské kapely Traband, který „věří v sílu donkichotských činů“.

Přejeme vám hodně energie.

Dušan Lužný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.