editorial

30. dubna 2006 /

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

německý básník Christian Morgenstern napsal: „Nemusíte žít stále tak, jako jste dosud žili. Osvoboďte se od tohoto názoru a otevřou se před vámi tisíce možností.“ S ohledem na aktuální téma Sedmé generace o jiném zdravotnictví můžeme tuto myšlenku parafrázovat: nemusíte rodit tak, jak jste rodily, nemusíte se léčit tak, jak jste se léčili, a nemusíte ani umírat tak, jak se dosud běžně umírá.

Že také nemusíme ani těžit, nakupovat a plýtvat jako dosud, nám přiblíží Vojtěch Kotecký v článku o důležité roli starých stromů v lese, Šárka Špačková na příkladu bavlněného biooblečení a Ondřej Rut kritizující mrhání hliníkovými plechovkami.

Kurz mediální sebeobrany jsme tentokrát zacílili na různé podoby manipulace. První díl řemeslnického seriálu představuje uměleckého kováře z Malenovic.

V bilančním rozhovoru čelí ministr životního prostředí Libor Ambrozek otázkám na tělo, resort i duši. Z druhé strany Atlantiku pak přinášíme názory Chrise Mooneyho na překrucování vědeckých poznatků Bushovou administrativou. Zelenou rukavici hozenou Vojtěchem Koteckým v článku Čekání na zeleného JFK zvedl Štefan Jančo, který pro změnu čeká na technologa Godota.

Zahrada hned zjara nabobtnala věhlasným dokumentem Super Size Me, který Karel Gregor příliš nešetří. Vedle fotografických skvostů dobrodruha Dubského a výletu na planetu-choroš v ní najdete i šlépěje spisovatelky Annie Dillardové, pro niž je příroda nesmyslně krutá i bezbřeze krásná zároveň.

Čekají nás parlamentní volby, (globální) oteplování a zkracování šatů. Zkusme v těchto nepřehledných časech zachovat rozvahu.

Vít Kouřil, šéfredaktor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.