editorial

31. října 2012 /
foto: Florin Garoi

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

v tomto čísle jsme zužitkovali prožitky z letních cest s důrazem na pozitivní inspirace ze zahraničí: dočtete se tak o soběstačném ekvádorském městečku, městských zahrádkářích v Portugalsku, křesťanské neziskovce chránící přírodu, aktivistech bránících vlastními těly těžbě uhlí nebo o poutnících, procházejících světem vlastními cestami. Ale oním „malým, odvážným a solidárním“ z názvu čísla vlastně je i pronikavý filosof Josef Šafařík, nebojácný kazatel Martin Luther King, citlivý cestovatel Henry David Thoreau, hrdinka filmu Divoká stvoření jižních krajin nebo „obyčejný“ účastník veganského večera. Těm všem v pětce věnujeme pozornost — s vírou, že nám jejich příklady pomůžou rozptýlit současnou přiotrávenou atmosféru.

Na konci čísla najdete novou dvoustranu Občanský kalendář, na níž vás budeme informovat o aktuálních přednáškách, exkurzích, dílnách, festivalech či peticích.Online verzi kalendáře najdete na www.sedmagenerace.cz/kalendar. Doufáme, že vám tento servis přijde k užitku a podnítí vás k aktivní účasti.

Za celý 7.G tým bych ještě chtěl poděkovat všem těm, kteří si postřehy k článkům nenechají pro sebe: z posledního čísla vás jak vidno zaujal rozhovor s Naomi Aldortovou, úbytek včel nebo ekoerotický aktivismus. Obzvlášť nás těší, že se zamýšlíte i nad staršími texty. Například Šárka Ladýřová k předloňské mateřské reportáži Katky Rezkové Bez plenky nedávno doplnila: „Mít plenky do 3 let vede ve zkratce asi k tomuhle: v 8 letech do školy, ve 20 k maturitě a po 30 k samostatnosti… Tedy k pohodlně přežitému, nikoli užitému životu. Vždyť k tomu, aby si člověk uvědomil, že JE, potřebuje stejně tak cítit v plicích čerstvý vzduch jako občas mokro v kalhotách :-).“

Čerstvé i mokré podzimní cesty přeje

Vít Kouřil

P.S.: Sedmou generaci si nově můžete pořídit i po jednotlivých číslech v různých e-verzích, a to na portálech Publero.com, Floowie.com nebo Rajknih.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.