editorial

25. srpna 2015 /
foto: Eatmorechips


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

z médií jste se v poslední době mohli dozvědět, že letos bude kvůli suchu o třetinu menší úroda zeleniny, že na boj se suchem vynaložíme osm miliard korun, že takové tropy tu kroniky nepamatují a jestli to tak půjde dál, tak pánbůh s náma. Mohli bychom se prsit, že Sedmá generace tyto trendy předpovídala už zkraje 90. let, ale to by nám všem bylo platné jako hadovi boty. Místo toho se v řadě článků tohoto čísla zamýšlíme, co můžeme proti degradaci půdy, která zdaleka nesouvisí jen se suchem, dělat. Některé texty pocházejí z dílny našeho stážisty Martina Pavelky, jehož pro příští měsíce střídá Lenka Brichová. Oběma moc děkujeme a doufáme, že naše spolupráce vydrží i do budoucna.

Z tohoto čísla dále doporučuji pátrání Jaromíra Bláhy, kdo všechno na Šumavě vytváří a šíří „autentické“ názory místních obyvatel, protestujících proti ochraně tamější vzácné přírody. Petra Němcová zase přibližuje jeden z málo známých, zato klíčových trendů současnosti: návrat energetických a vodárenských společností do obecního vlastnictví. A Barbora Bakošová si posvítila na nečekané xenofobní nálady u ochránců zvířat. Mimochodem, v minulých měsících vyhřeznuté vlny nenávisti docákly až do brněnských restaurací Vegalité a Tři ocásci, které veřejně podpořily přijímání uprchlíků. Oba podniky mají naši plnou podporu, a to nejen proto, že zde probíhají naše redakční porady.

Na vědomost též dáváme, že na říjen chystáme promítání tří ekologicky laděných filmů s následnou diskusí. Podrobnosti najdete v průběhu září na našem webu. A abych nezapomněl: založili jsme nové redakční e-mailové adresy (prijmeni@sedmagenerace.cz). Těšíme se na vaše ohlasy.

Malé, zato úrodné lány přeje

Vít Kouřil

P.S.: Omlouváme se, že jsme v článku Příroda nikdy neomrzí popletli jméno respondentky naší ankety, správně zní Hana Weiser.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.