editorial

25. října 2015 /

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

i když už možná máte „těch uprchlíků“ dost a svět vám připadá i bez nich nadmíru zamotaný, v hlavním tématu tohoto čísla se jim věnujeme i my v Sedmé generaci. Ne proto, že bychom si chtěli elitářsky kopnout do xenofobů všech zemí (a obzvláště té naší), ale protože letošní uprchlickou vlnu považujeme za přímý i nepřímý projev klimatických změn. Podobný osud, jaký nyní prožívají Syřané, v příštích desetiletích podle odhadů IPCC a dalších organizací čeká na desítky milionů obyvatel všech kontinentů. Konstatování, že k nám uprchlíky nikdo nezval a ať si své problémy vyřeší sami, se v tomto kontextu jeví jako pohodlné zavírání očí před realitou. Vedle přiblížení situace v uprchlických táborech na Balkáně vás Štěpán Jindra vezme na průlet dějinami migrace, Myriam Francois-Cerrah zkritizuje absenci dlouhodobé uprchlické strategie, Honza Miessler si posvítí na související výkon českých médií a o názory se s námi podělí i v Praze žijící somálský uprchlík Muse Mohamud.

Klimatických změn se dotýkáme i v reportáži z klimakempu v Porýní, pochmurném rozboru vítězícího byznysu spaloven, a naopak povzbudivé sondy do trendu divestování neboli prodeje akcií fosilních firem. Myslíme ale i na těžký osud našich zvířecích bližních, konkrétně v článcích o drastickém norování lišek a neméně krutém rybolovu. Blíží se Vánoce, tak si pak zkuste vzpomenout.

A jelikož — jak jste si již za ty roky jistě všimli — nejsme lecjací škarohlídní alarmisté, nasáváme i pozitivní trendy: šetrné domy pro 21. století, iniciativu Zachraň jídlo, komunitní zahrádky, Montessori výchovu nebo dobrovolnické Týdny pro divočinu.

Neklesejte na duchu ani na mysli.
Vít Kouřil

P. S.: Čtvrté kolo naší Ekohitparády vyhrála píseň Popílek od písničkáře Cermaque. Vítězi moc gratulujeme, všem hlasujícím děkujeme a těšíme se na páté pokračování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 5/2023 vychází v 2. polovině října.