Editorial

22. února 2016 /
foto: archiv F

V prvním čísle 25. ročníku Sedmé generace se věnujeme důsledkům pařížské klimatické konference, ale též řadě jiných témat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

jak jste si mohli všimnout, do 25. ročníku Sedmé generace vstupujeme s lehce pozměněnou obálkou, v níž — doufáme — lépe vynikne titulní fotografie. Více prostoru poskytujeme fotkám i uvnitř vydání, aniž bychom rezignovali na delší texty jdoucí pod povrch.

V první části tohoto čísla se věnujeme výsledkům a možným důsledkům prosincového klimatického summitu v Paříži. Jak vidno z článků i ankety, v hodnocení první globální dohody dosažené téměř dvacet let po Kjótském protokolu nepanuje shoda ani v ekoneziskovém táboře, natožpak ve „zbytku“ světa.

Barbora Bakošová vyjela až do daleké Kambodže, kde vyzkoušela komunitní ekoturistiku; Dominik Grohmann pak přičichl k venkovu v pražském ekocentru Toulcův dvůr. Vedle reportáží nám zůstávají i pravidelné seriály: biolog Petr Jelínek si po předchozích lesích posvítil na územní systémy ekologické stability (neboli ÚSES), Honza Miessler zachycuje přechod publik od televize k fejsbuku, Jakub Jirků navštívil první tuzemské obchody bez obalů a Dominika Grohmann se zamýšlí nad přínosem waldorfské pedagogiky.

Neopomíjíme ani globální témata: důsledky těžby mědi v Zambii, požáry deštných pralesů v Indonésii nebo lidstvem urychlované vymírání biologických druhů. Stejně tak se letos dočkáte i rozhovorů: anarcho-primitivistického filosofa Johna Zerzane jsme se dotazovali na možný návrat ke sběračsko-lovecké civilizaci, „snílkyně“ Hany Bernardové pak na představu, jak by mohl vypadat lepší svět.

Když už jsem zmínil deštné pralesy: mockrát děkujeme těm z vás, kteří k předplatnému 7.G „přihodili“ 45 korun na záchranu deštného pralesa v Indonésii. Sešlo se vás nakonec 71, částku jsme zdvojnásobili a poslali na transparentní účet spolku Prales dětem. Společnými silami jsme tak zachránili sedm arů.

Dobré klima a dobrý letošní ročník (si) přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.