editorial

14. prosince 2012 /

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

před rokem jsem vám na tomto místě děkoval za záchranu Sedmé generace, vybízel vás k vyplnění čtenářského dotazníku a oznamoval zvýšení ceny předplatného. První dva body můžu zopakovat i nyní (dotazník visí na www.sedmagenerace.cz/dotazník-pro-ctenare), předplatné však naštěstí nezvyšujeme. Jakkoli jsme si i letos potvrdili, že někdejší poskytovatelé grantů mají jiné priority. Tak to zkrátka nyní chodí, spoléhat se musíme zejména na vaši velkorysou podporu. Přestože víme, že zrovna nepatříte mezi vítěze probíhajících „reforem“ i že si vaši pozornost a péči zaslouží řada jiných, mnohdy potřebnějších.

Koncem „roku zázraků 2012“ se tedy patří poděkovat, nuže: jménem redakce děkuji všem nezištným autorům a autorkám, redakčním radním, dobrovolníkům, donorům, příznivcům na sociálních sítích a samozřejmě také vám, čtenářům a čtenářkám. Vy všichni umožňujete časopisu, co chce myslet sedm generací dopředu, nejen přežívat, ale doufáme i solidně se rozvíjet a — věříme — i vytvářet onen pověstný ostrůvek pozitivní deviace.

Právě pojem „ostrůvky pozitivní deviace“, koncem 80. let vymyšlený sociologem Martinem Bútorou (a nikoli prezidentským kandidátem všech věd Milošem Z.), před patnácti lety na těchto stránkách osvětloval Fedor Gál. Ostrůvky pozitivních deviantů, kteří navzdory různým protivenstvím prospívají druhým či veřejnému zájmu, se podle tehdejších bratislavských sociologů mohou za příhodných podmínek propojit a výrazně proměnit společenské poměry. Což se krátce na to v roce 1989 opravdu stalo.

Zkusme být pozitivně deviantní, dějiny nekončí.

Pomalý konec roku a udržitelná předsevzetí do toho příštího přeje

Vít Kouřil 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.