Editorial

26. června 2017 /
foto: Stodola ve Vrbovcích, foto: Martina Vrtělová.

Šetrnější bydlení, obchod s opicemi, uhelné limity, tradiční výchova, technika, Kokoza, Khora, Farmagedon, Vegetariánka... nová 7.G je tu. 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

minule jsem tu psal, že na naší environmentální scéně je střídavě oblačno. Po dvou měsících to můžu jen zopakovat: Sněmovna sice schválila zákaz kožešinových farem už od roku 2019, ve stejný den však Senátem prošla novela stavebního zákona v podobě, která nadále výrazně omezuje účast veřejnosti. Za tento „dárek“ můžeme poděkovat zejména zákonodárcům hnutí ANO, ani ostatní strany však v tomto bezohledném budovatelství nezaostaly — čest výjimkám.

Budování s ohledem na přírodu a krajinu se naopak věnujeme v tomto čísle. Pokud váháte, jak a kde bydlet, zdali si postavit dům nebo renovovat stávající „bydlo“, můžete se začíst do půltuctu článků. Vedle nich doporučuji svědectví Ivana Prouzy z Mauricia, v němž přibližuje smutný osud tisíců makaků, odchytávaných z volné přírody do množíren, odkud putují na laboratorní experimenty. Nebo rozhovor s autorem knihy Farmagedon Philipem Lymberym, který nám mimo jiné řekl: „Vlády v minulosti prosadily zákony, které nám přinesly průmyslový chov zvířat. Ten podporuje vysokou konzumaci masa, ta obratem podporuje více průmyslového chovu, což zase podporuje vyšší konzumaci masa — je to začarovaný kruh. Potřebujeme, aby se roztočil zpátky.“

Nejen v těchto souvislostech připomínám citát historika Timothyho Snydera, který ve své nové (a navýsost potřebné) knize Tyranie: 20 lekcí z 20. století píše: „Kdo se vzdá faktů, vzdává se svobody. (…) Jestliže nic není pravda, pak je všechno špektákl. A ti s nejnaditější peněženkou si zaplatí nejvíc osvětlující světla.“

Skvělé léto přeje a na viděnou na dalších diskusních 7.G večerech se těší

Vít Kouřil

P. S.: Vedle pěstitelské příručky Na ovoce máme další letošní dárek k předplatnému, tentokrát pytlíky do bezobalových obchodů. Podívat se na ně můžete na sedmagenerace.cz/predplatne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.