Editorial

22. října 2018 /
foto: Tomáš Merta.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

sto let od vzniku Československa v tomto čísle připomínáme z ochranářského hlediska. Dočtete se, jak jsme se o přírodu starali za první republiky, jak si na tom stojíme po sto letech a v jaké kondici jsou naše národní parky a chráněné krajinné oblasti. Odpovědi jsme získali od osob povolaných: ředitelů správ národních parků, ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františka Pelce i exministra životního prostředí Ladislava Mika. Mediální rozměr stého výročí zohledňuje Jan Miessler, který hledá podobnosti mezi dnešní a prvorepublikovou mediální krajinou. Společenský kontext pak přináší rozhovor Magdalény Rojo se slovenskou novinářkou Soňou Gyarfašovou, která dlouhodobě mapuje těžké osudy bývalých politických vězňů.

Vyjeli jsme však i do zahraničí: s Žanetou Gregorovou prožijete lososí anabázi na Kamčatce, Lenka Topinková vás provede životem soběstačného kmene Konjaků a Klára Langová s Ľubošem Slovákem podávají svědectví z (prozatím úspěšné) blokády kácení Hambašského lesa.

Silné příběhy nabízí i druhá polovina tohoto vydání: Veronika Gregušová zpovídala proslulého virálního fotografa Benjamina Von Wonga, Veronika Kicková se vydala na koncertní turné bez auta a kunsthistorik Jiří Zemánek pro nás přeložil rozhovor s pozoruhodným německým lesníkem Peterem Wohllebenem. Doufám, že vám rozšíří obzory podobně jako mně.

Masarykovským ideálům humanitním zdar.

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.