Ekologický kompost

18. srpna 2019 /
foto: Marc Olivier
Pozoruhodné eko-události posledních dvou měsíců.

 

Výjimka pro Chvaletice nezůstala bez odezvy

Roku 2021 vejdou v platnost nové emisní limity stanovené Evropskou komisí. Uhelné elektrárny budou muset snížit exhalace znečišťujících a zdraví nebezpečných oxidů dusíku a rtuti. Elektrárny překračující limity tak buď musí investovat do účinnějších filtrů, nebo snížit svou produkci, nebo… požádat o výjimku. A právě tu nedávno udělil Pardubický kraj uhelné elektrárně Chvaletice miliardáře Pavla Tykače. Ročně proto tato elektrárna vypustí o 303 kilo rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit. Proti rozhodnutí se ale odvolaly organizace Hnutí DUHA, Frank Bold a Greenpeace, před elektrárnou také tři dny protestovali účastníci letošního Klimakempu. Podle nich věděl provozovatel elektrárny o potřebě snížit emise včas, přesto instaloval levnější a méně účinné filtry. Konečné slovo v udělení výjimky bude mít ministerstvo životního prostředí.

První pamětní deska pro ledovec

Island „pohřbil“ první ledovec. Okjökull, který se ještě před sto lety pyšnil padesátimetrovou vrstvou ledu a rozléhal se na 15 kilometrech čtverečních, se v důsledku klimatické změny scvrkl na méně než jeden kilometr čtvereční. Už v roce 2014 tak ztratil status ledovce a z majestátného Okjökollu se stal pouhý Ok, jelikož přípona jökull (ledovec) už dávno neplatila. „OK“ to ale není, na což upozorňuje i pamětní deska v Borgarfjörðuru. „Tento památník připomíná, že víme, co se děje a co s tím máme dělat. Jen vy víte, zda jsme to udělali,“ píšou vědci na desce islandsky a anglicky. Aktuálně na Islandu ročně roztaje okolo 11 miliard tun ledu, lze proto předpokládat, že pamětních destiček bude (nejen) zde přibývat.

Danění leteckého paliva se šíří Evropou

Ve víru letních dovolených vyvolalo pozdvižení prohlášení Pirátů, aby lidé podepisovali petici za ukončení daňového zvýhodnění leteckých pohonných hmot. Piráti navázali na celoevropskou debatu, kterou 20. června vyvolalo Nizozemí, když svolalo konferenci 29 států Evropské unie v Bruselu. Letecké palivo kerosin je totiž dosud osvobozeno od daní, což snižuje konkurenceschopnost pozemních dopravců. Podle unijních dokumentů by se při zdražení leteckého paliva o 10 procent snížily emise oxidu uhličitého z letecké dopravy o 11 procent. Nizozemí prohlásilo, že i kdyby se ostatní státy nepřidaly, zavede nejpozději od roku 2021 daň na své letenky zhruba ve výši dvou set korun. Zdanit palivo se odhodlala i Francie. Připojí se tím ke státům jako Německo, Itálie a Velká Británie, kde už podobné daně fungují.

Adapterra na změnu klimatu

Soutěž Adapterra Awards představila pětadvacet inspirativních projektů, které pomáhají městům a krajině adaptovat se na změnu klimatu. Své projekty přihlašovali lidé i organizace do čtyř kategorií — volná krajina, zastavěné území, pracovní prostředí a náš domov. Výsledkem soutěže pořádané Nadací Partnerství má být nejen seznam opatření, kterými se mohou inspirovat další města, organizace i jednotlivci; výherce v kategorii Volná krajina též obdrží 100 tisíc korun a všichni výherci absolvují zahraniční exkurzi na další adaptační opatření. O Ceně sympatie bude hlasovat veřejnost v období od 7. srpna do 25. září na adapterraawards.cz.

Symbios propojuje světy

V Brně se plní první byty, které budou obývat studenti vysokých škol spolu s mladými lidmi, kteří právě opustili dětský domov. Sdílené bydlení je součástí projektu Symbios, zaštítěného Masarykovou univerzitou. Jeho cílem je propojit světy stejně starých lidí, kteří ovšem do dospělého života vstupují za odlišných podmínek. Městská část Brno-střed k tomuto účelu pronajala univerzitě osm bytů za zvýhodněnou cenu. Jejich noví obyvatelé proto za pronájem zaplatí podobnou částku, kterou by platili za pokoj na studentské koleji. Společné bydlení bude obohacené o semináře zaměřené například na finanční gramotnost nebo na první pracovní pohovor.

Připravila Marie Drahoňovská. Kontakt: mariedrahonovska@seznam.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.