Erazim Kohák ke dvacetinám 7.G

19. června 2011 /
Po Janu Kellerovi přinášíme další vzpomínku ke dvacátým narozeninám Sedmé generace. Ani profesora Erazima Koháka zde nemusíme představovat, těm méně obeznámeným snad jen připomeňme, že autor Zelené svatozáře, Průvodce po demokracii nebo P.S. Psové patří též mezi dlouholeté a vážené přispěvatele 7.G.

Sedmá generace? Ale jakápak sedmá? Když jsem se s ní seznamoval, jmenovala se Poslední generace. Její mladí autoři a čtenáři si uvědomovali, že jsou poslední generace, která si může dovolit ekologickou nezodpovědnost. S nástupem blahobytu na dluh amerického střihu se redaktoři rozhodli předložit stejnou skutečnost kladně – jsme generace, která potřebuje volit hodnoty udržitelné až do té Sedmé generace. Bez ohledu na název však byla číší průzračně čisté studené vody v parnu společnosti, jejíž rozhled se většinou omezoval na poněkud opožděný „boj proti komunismu“ a na velice aktuální rozkrádání veřejných statků do soukromého vlastnictví. Sedmá, stejně jako Poslední generace je prostě osvěžující čtení. Nabízí svěží, původní články, ne překlady ze světového tisku, avšak zároveň články se světovým rozhledem. Nemusíte s jejími autory vždy souhlasit. Sám s nimi nejednou nesouhlasím. Ale potřebujete je číst, pokud se nechcete udusit monotónem samozřejmostí dnešního tisku, který dusí tuto generaci a s radostí by udusil i Sedmou generaci.

Přeji této společnosti oblaka čtenářů Sedmé generace a Sedmé generaci zdar a sílu! Dnes nemůžeme spoléhat, že ji podpoří „z ministerstva“. Teď je to na nás. Pokud Sedmou generaci dosud nečtete, předplaťte si ji! Pokud už jste předplatiteli, nemusím vás přesvědčovat. Jen navrhuji, přidejte k příštímu předplatnému dobrovolnou přirážku, abychom Sedmou generaci zachovali nám i budoucím, až do té sedmé generace.

Erazim Kohák

Související články

Rozhovor s Erazimem Kohákem

Narozeniny 7.G

Nejnovější knihu Erazima Koháka, Domov a dálava: Kulturní totožnost a obecné lidství v české filosofii, si můžete objednat zde.

Foto: Jan Beránek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.