Gumová média

21. listopadu 2008 /

Podle zavedené tradice by skvělí žurnalisté měli mít ostře nabroušené péro nebo alespoň dobře ořezanou tužku. O to více možná překvapí zjištění, že masová média jsou především gumová, a to hned ve dvou významech.

Jednak jde o to, že svým mlčením dokážou z veřejné diskuse vygumovat témata, která předtím do této diskuse vnesla. Pro příklady není třeba jít daleko. Kauzy Morava, Kundera či Kočka patří mezi ty, které si ještě vybavíme, někdejší bitva o zelenou, nikoliv modrou planetu a diskuse o trvale udržitelné budoucnosti vyšuměly do ztracena už dávno. Mlčením o jakýchkoliv pozitivních skutcích Strany zelených na jejím domácím hřišti pak nabroušení žurnalisté vymazali z povědomí rovněž i politické aktéry, kteří by prosazování této diskuse měli mít v popisu práce. Pravdou ale je, že nynější Strana zelených moc nediskutuje — a když už diskutuje, pak ne o životním prostředí. Chtít po médiích, aby v nastolování environmentálních témat Zelené suplovala, by znamenalo žádat po redaktorech nafukování bubliny ze zelené žvýkačky, které už oni mají plné zuby.

Zároveň se poslední dobou ukázalo, že média jsou gumová i v tom smyslu, v jakém byli „gumoví“ někdejší příslušníci Veřejné bezpečnosti. Nelze si nevšimnout, že jaderné elektrárny jsou toho času opět pod ochranou, zatímco větrníky představují virus „hyzdící krajinu“ a narušující imunitu stávajícího energetického systému. Navzdory temelínské telenovele, která byla už tak nesnesitelně dlouhá, že se všem začala zajídat, prý dnes jádro představuje „jediné řešení“. Jediná řešení obvykle nemají ráda alternativy a ani diskusi o tom, k čemu vlastně slouží. V každém případě to zase vypadá, že mediální gumárny nás před potenciálně plodnou diskusí zaručeně ochrání.

Vypadá to, že česká zelená vlna z let 2006 až 2007 se přes tekuté písky současných krizí jenom neškodně přelila, a zase zmizela. Na písečných vlnách se Martinu Bursíkovi surfuje blbě, jeho vlastní mediální prezervativ je už dávno prošlý a z někdejšího zeleného gentlemana se stal časem stejný gumák, jaký se po určité době stane z jakéhokoliv mediálně vulkanizovaného politika. Smutný příběh: právě on nejdřív pod ochranou médií z těchto médií svou účastí v kvazi-environmentální koalici vygumoval zelenou perspektivu. Nyní média gumují jeho samotného jako člověka bez perspektivy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.