Hezké a šetrné další pandemické Vánoce

6. prosince 2021 /
foto: PxHere.com
Již tradičně se s vámi dělíme o několik objevů posledního roku, které stojí za to darovat nejbližším, pokud na koupi vánočních dárků trváte a chcete, aby byli šetrné k přírodě a/nebo podporovali lokální produkci.

Knihy a ke knihám

Knih není nikdy dost, a v lockdownu již vůbec ne. Začněme tedy právě knihami. Moje oblíbené vydavatelství Absynt vydalo tento rok hned několik knižních klenotů. Pokud chcete darovat netradiční knižní počin, určitě sáhněte po grafickém románu Ve vlnách AJe Dunga, který v sobě ukrývá silný příběh lásky k ženě i surfování. Autor v něm nádherně používá surferský jazyk na popisování svých pocitů a prožívání. Překvapivý konec je taky zaručený.

Do historie a do Kyrgyzstánu vás zavede prvotina slovenského novináře Lukáše Onderčanina, Utopie v Leninově zahradě. Dokumentární román je o československém družstvu Interhelpo, jež vzniklo, aby pomáhalo budování Sovětského svazu. Z reportážní literatury stojí za to kniha Jak nakrmit diktátora, v níž se polský reportér Witold Szabłowský vydává do zemí, jako je Uganda, Irák, Albánie i Kuba a Kambodža, aby mluvil s kuchaři tamních diktátorů. Jedinečný nápad a skvělé zpracování.

České vydavatelství Peoplecomm se dlouhodobě věnuje zkoumání toho, jak žít lépe, svobodněji, odpovědněji. Jeho zakladatel Tomáš Hajzler vydal již několik knih na tato témata. Jeho poslední se jmenuje Dobrý život.

V tomto roce vydává publikaci i Sedmá generace. V knize Předat dětem, co je k žití naleznete 30 inspirativních rozhovorů se zajímavými osobnostmi ze světa, včetně třeba ekologických myslitelů a aktivistů Satishe Kumara a Vandany Shivy. Koupí knihy podpoříte také další fungování Sedmé generace.

foto: Jana Kloučková Kudrnová

Ke knihám se hodí dobrý bylinkový čaj nebo i sušenky k zakousnutí. Labužníky jistě potěší biočaje a koření od jihomoravské firmy Sonnentor. Do lockdownu se pak také hodí zásoby kávy, předplaťte ji někomu, kdo bez ní nemůže být. Třeba keramika od Ema má mísu unese kávu i několikrát za den.

Se stylem

Second hand a linoryt — kombinace, kterou nabízí česká značka Vod Másla. Autorské potisky na kvalitním oblečení z druhé ruky. Pro ty, kterým záleží na planetě i na tom, co mají na sobě.

Udržitelnou módu od různých značek pak naleznete na Freshlabels.

K hezkému oblečení patří smysluplný doplněk od Hento Toto. Kresliči s mentálním hendikepem se spojili s grafickými designery a vytvořili originální, veselé brože.

Na plánování všeho, co se může, ale i nemusí kvůli pandemii změnit, i na plánování práce na sobě samém nebo svém životu, je tu Žurnál. Diář ze slovenské dílny madebythe, která za několik let prošla od jednoho navrženého diáře k 50 produktům — protože diář může mít vícero podob.

Přírodní kosmetiku (a nejen tu) pak najdete třeba na českém e-shopu Grizly.

Pro nejmenší

Náš nejmenší člen rodiny, který odmalička nebyl nejlepším spáčem, moc rád usínal u sbírky mezinárodních ukolébavek Ód od Bébe Lune. Písničky o dracích, dinosaurech i ještěrech najdete na druhém albu ze série Toddler Punk — písně pro děti i rodiče. Doporučuji i jejich první CD.

Slovenské vydavatelství E.J. publishing nedávno vydalo knihu pro děti ve věku 6—9 let s názvem Teporingo. Králík lávový se v ní vydává přes Mexiko, aby ho malým čtenářům představil bez stereotypů. Nakladatelství má ve svém portfoliu mnoho jiných titulů, do nichž stojí za to nahlédnout.

Softshellové oblečení s motivy přírody pro děti šije slovenská značka Wimba.

Pokud jde o hračky, tak jestli chcete, aby vaše Vánoce byly ekologičtější, nejlepší je koupit je z druhé ruky nebo podpořit místní tvůrce třeba dřevěných hraček, například Lesní hračky. V nabídce mají i vánoční ozdoby.

Nemateriální pohlazení duše

Pandemie nás víc než cokoliv předtím naučila, že nejdůležitější je zdraví — a to včetně psychického. Na podporu zdraví můžete darovat třeba poukaz na ochutnávku čajů, na masáž (doporučuji thajskou), poukaz na koupi sportovního oblečení nebo třeba permanentku na lezeckou stěnu. Záleží na zálibách obdarovaného i pandemické situaci, která ale — jak již víme — bude zase lepší.

K psychické pohodě může v zimních měsících dopomoci práce rukama, třeba na kurzu keramiky, pečení nebo malby, u níž si člověk vychutná i sklenici vína. Mnoho lidí i kvůli pandemii pátrá po dalším směřování svého života. Pokud je to případ vašeho blízkého, darovat můžete i rozhovor s koučem nebo psychologem.

Pomáhá také učit se nové dovednosti: darovat tudíž můžete kurz střihání videa, portrétní fotografie nebo Montessori pro rodiče.

Dárky s dvojnásobným dobrým pocitem

Jsou dárky, které nemusí nevyhnutně sloužit obdarovanému, ale potěší hned dvakrát. Například koupí originálních ponožek od českých babiček podpoříte vzdělávací a kulturní centrum pro seniory Elpida. Každá babička má svůj vlastní styl, a jelikož všechny pletou z darovaných klubek, ponožky, které darujete, nebude mít nikdo jiný.

Podpořit vybranou organizaci věnující se environmentálním projektům můžete přes portál Darujme.cz. Ručně pak můžete vyrobit symbolický poukaz pro vašeho blízkého.

V českém Krámku naruby, provozovaném neziskovou organizací Maendeleo, nabízí recyklovanou módu, kalendář pro rok 2022 s africkou euforií nebo třeba ručně dělané misky z Tanzanie. Koupí těchto produktů pomůžete tamním farmářům na cestě k samostatnosti.

Každoročně též můžete nakoupit dárky pro lidi v nouzi přes Skutečný dárek Člověka v tísni. Co tak třeba darovat někomu kohoutek na vodu?

P. S.: A zbydou-li vám peníze a čas, budeme rádi, předplatíte-li si Sedmou generaci, například s tímto originálním PF na rok 2022. Děkujeme a přejeme vám klidný advent, všemu navzdory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.