„…i stvořil… všelijakou duši živou“

9. června 2014 /
foto: archiv F

Názov článku pochádza z knihy Genesis I/21, kedy Boh v piaty deň stvoril ryby a vtáky. Šiesty deň stvoril suchozemské zvieratá a po nich človeka a videl, že to bolo dobré. Bol proces stvorenia radom rovnocenných, alebo hierarchickým radom zavŕšeným človekom? Človek sa ako nadriadený správca všetkého sveta správa, nanešťastie sa často správa ako správca nerozumný. Po epizóde svätého Františka, ktorý videl svojich bratov vo všetkých živých stvoreniach, trvalo až do záverečnej etapy dvadsiateho storočia, kým získal vážnosť pohľad na zvieratá ako seberovné tvory, tvory hodné vlastných práv a hodné ochrany, tvory, ktoré ani nejeme, ani zámerne netrápime v mene poznania a pokroku. Môžeme však odmietnuť všetky experimenty na zvieratách?

Celý text je přístupný pouze předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 210 Kč a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 360 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/predplatne. Děkujeme za podporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 5/2020 vyjde v 2. polovině října.