Indukce spotřeby (Rebound effect): Úskalí zvyšování energetické efektivity

6. září 2013 /

Brno. FSS MU, aula. Od 14:00 do 16:00. Hlavním cílem této přednášky je diskutovat tzv. indukci spotřeby (rebound effect). Indukce spotřeby je v posledních 30 letech velmi diskutovaným tématem zejména v oblasti energetiky, ale také dopravy a obecně ve všech oblastech, kde dochází ke zvyšování energetické efektivity výroby statků a služeb. V důsledku zvyšování energetické efektivity dochází ke snižování mezní ceny energetických služeb, což ve svém důsledku často vede ke zvýšení poptávky po těchto službách. Za určitých okolností tak může vést instalace energeticky úsporných spotřebičů dokonce k nárůstu spotřeby energie. Přednáší Jan Urban, Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy v Praze. Pořádá Katedra environmentálních studií a Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.