Komu se nelení…

22. června 2011 /

Existuje jeden starý kameňák, který ve své zkratce výstižně shrnuje dosavadní působení ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského — a vlastně také pokrytí, kterého se od masmédií Stráskému dostalo: „‚Komu se nelení, tomu se zelení,‘ řekla babička a obrostla mechem.“ Kdysi jsem se smál, až jsem se za břicho popadal. Teď se spolu s ostatními popadám za hlavu.

Princip zmíněného kameňáku spočívá ve významové pluralitě. Že babička obrostla mechem, je možné interpretovat jednak jako následek toho, že se jí skutečně nelenilo (a proto obrostla zeleným mechem), tak i následek toho, že byla příliš líná (a proto obrostla mechem). Konflikt protichůdných interpretací nelze na základě dostupných informací jednoznačně rozhodnout, a právě to způsobuje jeho vtipnost.

S mechem již poněkud obrůstajícím Stráským je to podobné: na první pohled se zdá, jako by se při ředitelování na Šumavě rozhodl pro činorodou variantu. Kromě chemických postřiků a umělého šíření kůrovce návnadami na zdravých stromech nechal pokácet a odvézt kmeny podél některých (zatím — píšu na konci května) cest v bezzásahovém území. Prý z bezpečnostních důvodů. Milovníci neporušené přírody tak nyní budou na Šumavě v naprostém bezpečí, pokud jim ovšem bude stát za to tam ještě chodit. Napadá mě: možná by stálo za to z bezpečnostních důvodů srovnat se zemí také okolní hradní zříceniny.

Média se v případě Stráského naopak rozhodla pro pohodlnou pluralitu: na postu ředitele NP Šumava se vystřídala řada mužů a každý z nich měl k přírodě jiný přístup. „Turista“ Stráský se sice nechal slyšet, že s přírodou je třeba bojovat a zvítězit, proč by ale měl státní instituci velet nějaký zelený fundamentalista, zejména když jsou „melouni“ konečně mimo parlament? Nebýt Hnutí DUHA, jeho fotek a tiskových zpráv, o Stráského excesech by se nejspíš vůbec nepsalo.

Jenomže když už se psalo, byla to zase duhácká tiskovka i s chlupama. Na první pohled možná úspěch, na druhý fiasko: na to, aby na decimovanou Šumavu poslala vlastního novináře, který by si o situaci udělal vlastní názor, nemají média zřejmě ani čas, ani prostředky. A tak jenom citují to, co jim někdo donese na stříbrném tácu jako nějaká Salome. Je to jednodušší.

Stráskému ani ekologům se nelení, Šumavě a líným médiím se ale nezelení. A i když je to všechno pluralitní, leze z toho spíš špatný vtip než kameňák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.