Letící mraky a iluze vědy

29. září 2016 /
foto: zdroj: expo2015.org. Masanobu Fukuoka v roce 1995.

Masanobu Fukuoka (1913—2008), japonský zemědělec a filosof, jedna z vůdčích světových postav organického zemědělství ve 20. století. Svoji metodu a filosofii přírodního zemědělství, založenou na myšlence nekonání, respektive neintervenování, popsal v knize The One Straw Revolution (1978, slovensky: Revolúcia jednej slamky, 2007). Spočívá na pěti principech: neorání, nehnojení, nepoužívání pesticidů a herbicidů, nepletí a neprořezávání; přesto výnosy Fukuokovy farmy patřily v Japonsku k nejvyšším. Fukuoka pokládal přírodní zemědělství nejen za prostředek produkce jídla, ale také za estetický a spirituální přístup k životu, jehož cílem je kultivace a zdokonalování lidských bytostí. Byl přesvědčen, že nabízí klíč k řešení globální potravinové bezpečnosti, ke znovu spojení člověka s přírodou i k ekologické obnově krajiny poničené dosavadní praxí průmyslového zemědělství. Viz o tom jeho kniha: Sowing Seeds In The Desert: Natural Farming, Global Restoration, and Ultimate Food Security (2012). V roce 1988 přijal na Filipínách cenu Ramona Magsaysayi, která je pokládána za asijskou obdobu Nobelovy ceny.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.