Librarium

26. dubna 2022 /
foto: Nakladatelství Paseka.
Válka na Ukrajině: kontext — Jak chápat putinismus — Válka o pravdu — A odkud bych asi tak byl? — Tohle není propaganda — Návrat ruského Leviathana

Petr Holý
Válka na Ukrajině: kontext
Gnóm, duben 2022

Bezpečnostní expert, řidič tramvaje a autor blogu/knihy Nihilista na balkonu Petr Holý neváhal a pár týdnů po začátku ruské agrese přišel s první — byť kapesní — válečnou knížkou. Snaží se v ní vysvětlit vzestup Putinova režimu, principy jeho dezinformační mašinerie a rozdíly mezi současným Ruskem, Čínou, USA a EU. A vede si solidně — poučeně, zábavně, osobitě, byť příliš „rozjetě“. Ale chcete-li si během cesty vlakem z Prahy do Brna udělat základní obrázek, proč k válce došlo a jak argumentovat při hádce s proputinovským strejdou, poslouží vám dobře.

Françoise Thom
Jak chápat putinismus
Pulchra, prosinec 2021

Podrobněji a věcněji než Holý si vede francouzská historička a sovětoložka Françoise Thom, která se v této knize snaží definovat povahu Putinova režimu. Jde o autoritářství s demokratickou fasádou? Typicky ruskou formu samovlády? Mafiánskou oligarchii? Postmoderní fašismus, tedy nový, měkký totalismus? K zodpovězení těchto otázek nás zavede do sovětské minulosti a s pomocí četných statistik, citátů a odborných zdrojů sestavuje pochmurný obraz mocichtivého, prolhaného a paranoidního režimu, který padá do jámy své domnělé velikosti. Velmi poučná četba.

Mika Waltari
Válka o pravdu
Masarykova univerzita, únor 2022

Slavný finský spisovatel nenapsal jen desítky románů v čele s Egypťanem Sinuhetem, ale i díla jiných žánrů. Tuto knihu vydal pod pseudonymem Nauticus v dubnu 1941 a zachytil v ní dění v Litvě, Lotyšsku a Estonsku v předcházejících dvou letech. Baltské státy totiž od léta 1940 zabral Sovětský svaz a Waltari se snažil obejít nastalou informační blokádu a vysvětlit, co se v nových sovětských koloniích děje. Díky očitým svědkům či novinovým zprávám sestavuje působivou a bohužel znova aktuální fresku okupační reality. Potěší vysvětlující úvod i medailonky.

Miroslav Karas
A odkud bych asi tak byl?
CPress, listopad 2021

Dlouholetý zahraniční reportér České televize v této knize shrnuje své sedmileté působení v Rusku. V desítkách úsporně i úderně psaných reportáží nás zavede za kamčatskými rybáři, sobími i velbloudími pastevci, na Auroru, Krym i bajkonurský kosmodrom, do nezničitelného Putinova automobilu nebo na cvičení ruské armády v burjatské Telembě. Díky tomuto tematickému kaleidoskopu a rozhovorům se stovkami místních obyvatel poznáte řadu odstínů ruské společnosti i politiky. Autor zároveň nezůstává neutrální, ale nedemokratický ruský režim kritizuje.

Peter Pomerantsev
Tohle není propaganda
Dokořán, říjen 2020

Britský novinář Peter Pomerantsev je přední figurou analyzující dezinformační válku vedenou současným Ruskem. V této knize nás však zavede i na filipínské trollí farmy, za Chalídem z Allepa, Rašadem ze Sheffieldu nebo Angelou z Pekingu — aby vysvětlil, že všude na světě žijí instantní lidé, kteří používají vyprázdněná slova a sedají na lep karikaturám protestních hnutí. A že „internetové spodní proudy od sebe oddalují celé rodiny, jako bychom se navzájem vůbec neznali, jako kdyby o nás algoritmy věděly víc, než víme my sami…“ Skvělá, leč bezútěšná kniha.

Sergej Medveděv
Návrat ruského Leviathana
Pistorius & Olšanská, březen 2019

Politolog a moderátor Sergej Medveděv v roce 2013 veřejně vystoupil proti přítomnosti Ruska v Arktidě a o jeho nekladném postoji k Putinově režimu svědčí už názvy jeho esejů: Doněcký džihád, Povolání: okupant, Vyděrač s raketami, Kremlofotbalová sborná nebo Amputace svědomí. Texty člení do čtyř oddílů (Válka o prostor, symboly, tělo a paměť) a jízlivě dokumentuje ruskou bludařskou dekadenci. „Ještě nikdy nebyl postsovětský stát popsán tak srozumitelně a přesně, s takovou láskou, hořkostí a znalostí,“ píše literární vědec Aleksander Etkind. Souhlas.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.