Librarium

30. května 2014 /

Svět, který skončil včera — Hnutí Occupy — Neznámá tvář Prahy: Příroda a rostlinstvo — Anna. Bajka o klimatu a životním prostředí Země — Intelektuální protest, nebo masová zábava? — Hold slunci, dešti, půdě a pluhu

Jared Diamond: Svět, který skončil včera. Jan Melvil Publishing, květen 2014

„Co se můžeme naučit od tradičních společností?“ ptá se na přebalu světoznámý vědecký popularizátor (mj. Třetí šimpanz nebo Kolaps) Diamond. V jedenácti kapitolách pak podrobně, ale lehkým perem rozebírá rozdíly a podobnosti mezi „včera“ a „dnes“: ve výchově dětí, postavení starších, pojetí války a míru, vnímání nebezpečí, náboženských představách, jazykových systémech nebo stravovacích návycích. Osobní prožitky a poznatky dlouhodobých pozorování na tichomořských ostrovech doplňuje o informace ze života tradičních kmenů na jiných kontinentech. Mimořádně obohacující a inspirativní dílo, fotografie nevyjímaje.

Jostein Gaarder: Anna. Bajka o klimatu a životním prostředí Země. Albatros, duben 2014

„Jaký bude rok 2082?“ čteme na obálce. Raději snad nevědět. Norský autor bestselleru Sofiin svět nás tentokrát neprovádí zákoutími filosofie, ale přírody a ekologie. Apelativně laděný příběh rozvíjí ve dvou rovinách: v té první sledujeme šestnáctiletou Annu, hluboce znepokojenou změnami klimatu; v druhé pak její pravnučku Novu, která v roce 2082 s lítostí a zlobou pozoruje klimaticky „rozjetou“ planetu, na níž vymírá jeden druh za druhým — o čemž Novu každou chvilku informuje mobilní aplikace Vyhynulé druhy. Kdyby to ještě bylo možné, mělo by si tuto vcelku realistickou dystopii přečíst větší než malé množství teenagerů.

Noam Chomsky: Hnutí Occupy. Broken Books, duben 2014

Proslulý lingvista a levicový politický komentátor Noam Chomsky rozčeřil nedávnou návštěvou Prahy a Olomouce tuzemské mediální vody. V této knížce vydané novým olomouckým nakladatelstvím Broken Books (mj. Bomba H. Zinna nebo Tekutý dohled Z. Baumana) jsou sebrány jeho přednášky a rozhovory mezi říjnem 2011 a květnem 2013. Chomsky v nich zasazuje rozvětvené hnutí Occupy do sociálního, politického a globalizačního kontextu — jako vždy s historickým rozhledem, celou hrstí příkladů a provokativním ostřím. Podle něj je hnutí Occupy první významnou odezvou na předchozích třicet let sociálně nespravedlivé globalizace.

Přemysl Houda: Intelektuální protest, nebo masová zábava? Academia, duben 2014

Vyrostli jste na Krylovi, Plíhalovi, Nohavicovi, Nerez nebo Brontosaurech? V historické studii s podtitulem Folk jako společenský fenomén tzv. normalizace líčí mladý pražský badatel atmosféru a podmínky, v nichž tehdejší folkoví muzikanti působili. Nejde o objemnou syntézu, ale o sondu cílenou na vybrané jevy: sdružení Šafrán, Sekci mladé hudby, festival Folková Lipnice nebo estébácký „problém“ Jaromíra Nohavici, nechybí ani rozbor ideologicko-legislativní pozice režimu vůči takzvané závadné hudbě. To vše autor dokumentuje s pomocí hromady písemných pramenů, rozhovorů nebo písňových textů. Knížka poučná i nostalgická.

kolektiv autorů: Neznámá tvář Prahy — Příroda a rostlinstvo. Dokořán, květen 2014

Pokud z Prahy nechcete vidět jenom Hrad a Karlův most, pořiďte si tuto rukověť. Tým zkušených botaniků a geologů v ní provází nejen geologickou a přírodní minulostí tohoto „města na dně tří moří“, ale především přibližuje současnou městskou krajinu a vegetaci, včetně vzácných a ohrožených druhů, okrasných dřevin, zahrádek, parků nebo takzvaných krásných ztrát — rostlin jako tolije bahenní, růže keltská nebo lýkovec vonný, které už odsud civilizace vytlačila. Kromě poctivého rejstříku vám orientaci usnadní celá řada fotografií a ilustrací, šikne se i mapa jednadevadesáti pražských chráněných oblastí. A bude vám hej.

Zdeněk Vašků: Hold slunci, dešti, půdě a pluhu. Academia, březen 2014

„Nejde o předpovědi, ale o úsporné formulace výsledků hlubokého důvěrného poznávání vývoje a průběhu toho, co v životě našich předků bylo důležité a co se vyskytovalo opakovaně,“ čteme na zadní obálce tohoto tisícistránkového Pranostikonu. Docent České zemědělské univerzity v Praze do něj sesbíral cirka deset tisíc zdejších pranostik, které seřadil podle jednotlivých měsíců. V úvodní studii nadto přibližuje staročeské dělení roku nebo to, jak tvorbu pranostik ovlivňovaly změny klimatu a hospodaření. Na závěr pak přináší pranostiky meteorologické, kupříkladu „Když volá zelená žabka, bývá ráda kapka“. Klobúčik dolů!

Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím na obálku přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Další díly Libraria najdete zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.