Sokrates vrací úder — Bez lesů jsi v háji, člověče! — Co je nového ve vzdělávání — Důvěrný deník stromu — Co je nového v biologii — Magie reality
Martin Škabraha: Sokrates vrací úder. Novela bohemica, říjen 2015
Pokud vás v posledních deseti letech minuly eseje filosofa Martina Škabrahy, můžete sáhnout po tomto reprezentativním výběru. Bělohradského žák a nyní i politik Strany zelených v něm ohledává vztah filosofie a veřejného prostoru, (především protiromskou) xenofobii, anti/komunismus, dějinnost či progresivní politická hnutí včetně toho zeleného. Nechybí ani texty věnované filmovým či literárním dílům, šumavské kauze nebo článek o sdílení, který původně vyšel v Sedmé generaci. Dvě ukázky: „Bojujeme o život. A ten se vždycky rodil v trhlinách.“ — „Válka se nevede proti terorismu, ale v něm.“ Potřebný a inspirativní svazek.
Erich Václav: Bez lesů jsi v háji, člověče! Petrklíč, listopad 2015
Profesor Erich Václav, nestor českého lesnictví, se v posledních letech ohlíží za svou odbornou dráhou, která jej zavedla do řady zemí tropického pásu, kde působil na projektech OSN. V této bohatě fotograficky vybavené knížce se kromě veselých historek ze zahraničních expertíz věnuje zejména neutěšenému stavu tropických lesů: „V řadě bodů světové ekologie je ještě hůře. Neexistuje pozitivní krok, kdy by se něco zlepšilo. Neexistuje stát v tropických zemích, který by zarazil ničení tropických lesů, neexistuje stát, který by zlepšil ekologické podmínky prostých lidí, aby se nemuseli stávat ekologickými uprchlíky.“
Tomáš Feřtek: Co je nového ve vzdělávání. Nová beseda, říjen 2015
„V České republice máme na všech stupních škol zhruba sto padesát tisíc učitelů. Pár tisícovek z nich jsou ti aktivně reformní, vyhlížející po změně, pár tisíc je těch aktivně konzervativních, kteří tvrdí, že dříve bylo lépe. Ten zbytek je rezistentní. Nestěžují si aktivně, neprotestují, jen prostě ignorují změny a nezajímá je, co se děje za školními dveřmi.“ Jak spícího slona českého školství probudit? Proč současné školství plýtvá schopnostmi žáků a studentů? A jaké se nabízejí alternativy? Odpovědi si najděte v této svižné a poučné studii bývalého novináře a současného odborníka na vzdělávání společnosti EDUin.
Didier Van Cauwelaert: Důvěrný deník stromu. Garamond, listopad 2015
Hlavním hrdinou skvěle napsané novely francouzského prozaika a dramatika je Tristan, téměř třísetletá hrušeň, kterou právě vyvrátilo minitornádo. Od tohoto momentu se odvíjí jeho pozoruhodné vzpomínání na propojený život lidí i rostlin, sahající až do dob Ludvíka XV. Biologicky mrtvý strom navíc začíná žít nový život. Závěrem Van Cauwelaert poznamenává: „Rozhodně musím upřesnit, že pokud vím, tak dodnes nechala rostliny vyrábět kortisol, hormon hluboké deprese, pouze má představivost. Ve ,skutečném životě‘, vzdor divokému či oficiálně zvládnutému ničení lesů, nás stromy i nadále obšťastňují — ale na jak dlouho?“
Anton Markoš: Co je nového v biologii. Nová beseda, říjen 2015
Knížka s takovýmto názvem by mohla mít tisíc stran, zejména když ji píše teoretický biolog. Anton Markoš ale zadání nakladatele „oslovit zvídavé laiky napříč profesemi“ vyřešil po svém: sedmdesáti elegantně didaktickými stránkami se spoustou srozumitelných analogií či metafor (auta, počítače…). Mimo jiné poodhaluje odpověď na „otázku otázek“, jestli jsou živé bytosti interpretátory své historie, nebo automaty řízené programem. Díky epigenetice a dalším oborům totiž víme daleko víc než dřív. „Budu však tvrdit, že nikdo nedokáže zodpovědět otázku, proč jezevčí geny ,dělají‘právě jezevce — pokud ho ovšem vůbec dělají.“
Richard Dawkins: Magie reality. Academia, listopad 2015
Co je to realita? Co je to magie? Kdy a jak všechno začalo? Kdo byl první člověk? Proč je tolik různých druhů zvířat? Z čeho jsou věci? Co je Slunce? Co je duha? Co je zemětřesení? Jsme sami? Proč se dějí zlé věci? Co je to zázrak? K dílu věhlasného evolučního biologa Richarda Dawkinse můžeme mít vedle respektu i oprávněné výhrady, jeho první knížku určenou i pro nedospělé čtenáře by si ale mohli oblíbit v podstatě všichni. Nota bene když díky nápaditým ilustracím Davea McKeana vypadá tak úžasně. S dětmi by si ji ale měli pročítat i dospělí, protože na kontakt s magií reality — čili vědou — není nikdy pozdě.
Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme. Předchozí díly Libraria najdete ZDE.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář