Mafiánská, nikoli férová společnost

22. června 2011 /

Po arabských revolucích a fukušimské havárii dosáhla mediální klepeta na třetí letošní sousto: odpraveného Usámu. Václav Klaus zprivatizoval chilskou protokolární propisku, načež se konečně přiblížil svému soku Václavu Havlovi jak v mezinárodní popularitě, tak v poklesu obliby u české veřejnosti. V Libyi se ani po třech měsících války nepodařilo rebelům podporovaným Západem přetlačit Kaddáfího jednotky; vládcové Bahrajnu a Sýrie mezitím topili demonstranty v krvi. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn skončil ve vazbě po obvinění, že sexuálně zaútočil na pokojskou newyorského hotelu Sofitel. Po šestnácti letech zatkla srbská policie nejhledanějšího válečného zločince z Bosny, generála Ratka Mladiče. Hušákova Sazka šla ke dnu, nesmyslná Sazka/O2 Aréna stojí dál. Nechcete ji? Česká vládní koalice i nadále pokračovala v politicko-mediálně-špionážní hře „Kdo má víc másla na hlavě?“. Zelený liberecký primátor Jan Korytář ze Změny pro Liberec vydržel měnit toto korupcí proslulé město jenom pár měsíců, následně byl pro „špatnou komunikaci“ odvolán. Sociolog Jan Keller publikoval esej Mafiánská společnost; podle něj začala i legální ekonomika fungovat dle modelu klasické mafie. Nový ministr vnitra Jan Kubice jmenoval svým náměstkem Jaroslava Hrušku, takzvaného „lovce mafiánů“. Tak uvidíme. Novým exilovým premiérem Tibetu se po dalajlámovi stal harvardský právník Lozang Sanggjä. Amnesty International oslavila padesát let existence, ochranářský časopis Veronica zase pětadvacetiny. Gratulujeme! Greenpeace udělalo ze zahrady Úřadu vlády hřbitov zbouraných obcí, jelikož vláda uvažuje o bourání dalších. Neformální občanská iniciativa Brno blokuje zkazila prvomájový pochod neonacistům z Národního odporu a Dělnické strany sociální spravedlnosti; redaktor ČT Luboš Rosí následně zkazil reportáž, v níž ze zhruba patnácti stovek poklidně blokujících měšťanů udělal agresivní radikály. Blokáda plošného kácení stromů na Šumavě byla zato prozatím odložena, ředitel NP Šumava Jan Stráský ještě s masivním kácením vyčkává. „Nejsem přítelem konspiračních teorií, ale nikdy v životě jsem neměl intenzivnější pocit, že nejde o deklarovaný cíl (kůrovce), ale o zástupný cíl (zmrzačit území tak, aby nemohlo být národním parkem),“ prohlásil po třídenní obhlídce terénu ekolog Mojmír Vlašín. Ve čtyřiceti tuzemských městech proběhla Férová snídaně. Takzvané Fairtradové město ale ještě nemáme ani jedno — o tento status zatím žádají Brno, Kojetín, Litoměřice, Třebíč a Vsetín. Bolívie schválila Zákon Matky Země, který jí přiznává jedenáct práv, kupříkladu na život a existenci, čistou vodu a vzduch, rozmanitost či právo nemít geneticky upravenou buněčnou strukturu. Po bláznivém jaru přichází léto kouzelný, a tak je čas pustit si legendární hit Party Brusiče Karhana: „Chtěl bych zdivočet, běhat po lese, trhat bobule a hrozně řvát!“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.