Média ještě nevečeřela

17. října 2011 /
foto: Jana Kloučková Kudrnová

Ministři přicházejí a odcházejí, ekologové zůstávají. Když ne ve vědecké radě Národního parku Šumava, tak alespoň — po vzoru nejlepšího detektiva Ameriky Nicka Cartera — vždy ve střehu. S očima napjatě sledujícíma kradmé pohyby protivníka, který by je nejraději předhodil nějaké té masožravé Adéle. A který i jinak dokáže kousky, nad nimiž čím dál víc přechází zrak. Kdyby se ekologům a ekologickým občanským sdružením před očima dělaly mžitky, nestihli by postřehnout bleskové údery, zasazované státní správou české přírodě a okorávajícímu systému její ochrany. A nestihli by psát tiskové zprávy, ve kterých proti tomu konstruktivně protestují a které tisk většinou — nekonstruktivně — hází do koše. Nestihli by ani psát žaloby, kterým nakonec soudy dají zapravdu, ovšem natolik konstruktivním způsobem, že už je většinou stejně pozdě, stromy pokácené, dálnice postavená nebo nevratně rozestavěná, hypermarket zkolaudovaný, evropské peníze rozkradené, tedy vlastně proinvestované.

Logika je neúprosná: příběhy o boji environmentálních Davidů s politickými, státosprávními a hospodářskými Goliáši by sice byly čtenářsky vděčné, finančně podvyživená média ale nemají na to, aby posílaly novináře do terénu zjistit, jak je to doopravdy. Při čtení zaslaných tiskových zpráv a pojídání jednohubek na tiskových konferencích je tak jednodušší „hrát na jistotu“ a přidržet se oficiální verze — oni ti ekologové jsou často pěkní exoti, že? Případně je ještě možné citovat oficiálně potvrzená fakta, nejlépe přes ČTK.

Letní poločas přitom detektivům z environmentálních nevládek přinesl poměrně nevídanou sklizeň: kvůli šlendriánu při stavbě dálnic, proti kterému dlouhodobě bojují Děti Země, nám Evropská unie prý neproplatí prostavěné miliardy. Ivanovický Bauhaus, proti kterému protestovali místní společně za podpory Nesehnutí, byl soudem zastaven těsně před dokončením. Šumavské kůrovcové protesty, na kterých se podílelo Hnutí DUHA, skončily nejen kácením smrků, ale také pokutou, kterou se Česká inspekce životního prostředí chystá udělit Stráského vedení parku. Mohly to být mediální hostiny o několika chodech, zbyly z toho jednorázové a chuťově neutrální jednohubky. Jména zodpovědných činitelů, předhozených environmentalisty médiím k sežrání, jsou dobře známá, média ale ještě nevečeřela. Asi nemají hlad nebo jsou býložravá. Anebo společně s národními parky drží dietu.

Jak řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa k nadcházejícímu drsnému krácení dotací, „žádné státní instituci taková zeštíhlující kúra neuškodí“. Na rozdíl od ctihodných žen může pro ctihodné národní parky takové odtučňování znamenat osud horší než smrt. Prodá je pak ODS do turistického nevěstince?

Další díly Mediany najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.