Modlitba za Černobyl

12. dubna 2017 /
foto: Pripjať, foto: Amort (vše).

Dne 26. dubna 1986 se stala havárie přinášející neštěstí tak obrovského rozsahu, že o ní slyšel téměř každý. Černobyl patří k symbolům absolutního selhání lidské kontroly nad technologií a zároveň také představuje obrovský zdroj strachu. Strachu z toho, že se něco podobného stane znovu, neboť i navzdory tomuto neštěstí jaderné elektrárny stále fungují a stavějí se nové. Jedno je však jisté — od černobylské katastrofy přestala být jaderná energie bezmezně obdivována jakožto symbol pozitivního vědeckého pokroku.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Jeden komentář: “Modlitba za Černobyl

  1. Tomáš Janda, Nebužely napsal:

    "Při riskantním testovacím pokusu čtvrtého reaktoru došlo k jeho nečekanému přehřátí, což vyvolalo masivní explozi."

    Testovací pokus by nebyl riskantní, kdyby byl proveden tak, jan byl naplánován. Jelikož plán nebyl dodržen, pokus se nepovedl a nemohl již být bezpečně opakován po několik dalších hodin. Velitel směny ale nařídil deaktivovat veškeré ochranné systémy a pokus opakovat. Přivedl tak vědomě reaktor do stavu, ve kterém se nedal kontrolovat. Jeho motivací bylo provedení testu za každou cenu, aby dosáhl kariérního postupu.
    Autorka článku strach mít nemusí, protože elektrárny RBMK černobylského typu již nejsou v provozu a nové tohoto typu se nestaví.
    Varné a tlakovodní reaktory díky negativní zpětné vazbě nemohou být do neovladatelného stavu přivedeny ani vědomou manipulací odborníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.