Nadčasově: Povodně, krajina a lidé

4. června 2013 /

Opět se vrátily povodně a my si kromě pomoci blázkým můžeme připomenout dva nadčasové texty, na nichž se (bohužel) nemusí nic moc měnit. Vodohospodář a Potulný sadař Ondřej Simon se před jedenácti lety v článku Povodně: krajina a lidé zamyslel nad příčinami katastrofálních povodní, předloni na něj pak navázal hydrolog Ivo Dostál článkem Proč krajina nedokáže zadržet vodu. Mimo jiné v něm píše: 

„Povodně byly a budou. A nemělo by nás to pořád zaskakovat. Jde o jevy přírodního řádu a nic nepomůže lidské domýšlivosti si namlouvat, že jsme schopni jej řídit. Lidstvo je pouze součástí přírody. A že jsme všichni na jedné lodi, si uvědomujeme většinou jen při přírodních katastrofách, kdy cítíme svou bezmoc a maličkost. To však neznamená, že se na těchto dějích nepodílíme, třeba podobně jako hejna sarančat pustošících krajinu. Ovlivňujeme velikost a možná i četnost povodní. A to mnoha způsoby.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.