Nadechuji se a vnímám tuhle řepu

22. června 2020 /
foto: DAFilms.cz
V jižní Francii je místo, kde komunita laiků založila farmu na jílové půdě. Za vznikem zeleninové ekofarmy stojí velké množství práce a kompostu, tou nejdůležitější složkou je ale radost — i proto se jmenuje Happy Farm. Lidé sem přicházejí z celého světa, aby se při práci na zahradě naučili vnímat své tělo a dech, soustředili se na přítomný okamžik. „Nadechuji se a vnímám tuhle řepu, vydechuji a sázím ji, vnímám, jak se dotýkám rukama hlíny,“ vysvětluje Jonas, jeden z farmářů. Příběh farmy v roce 2018 zdokumentovala režisérka Barbora Kinkalová a její film Happy Farmers nepřestává inspirovat.

Happy Farm je součástí zen-buddhistického kláštera Plum Village, ale první, s kým se divák setká, nejsou mniši v tradičním oděvu. V kruhu na plastových židlích sedí pár chlapíků a vesele zpívají. V Plum Village najdeme tři farmy a dokument je sondou do života farmářů z mužské části kláštera. Žije tu spolu osm mužů. „Má to své problémy,“ směje se Tiff, který přišel před čtrnácti měsíci. V provázení farmou se střídají, každý z mužů má svůj příběh a divákovi pomalu dochází, že tato farma neslouží jen k pěstování zeleniny. Jestli se dá někde pozorovat známé rčení, že práce léčí, je to tady.

Součástí zmíněného úkonu sázení je i úsměv na závěr. „Co? Nemám důvod se smát!“ vzpomíná Tiff na své začátky. Strávil nějaký čas v léčebně, měl sebevražedné myšlenky a nechápal, jak mu péče o zeleninu pomůže. „Ale když to děláte každý den, měsíc nebo dva, tak si začnete říkat: Ale jo, možná bych se mohl usmívat,“ směje se. Farmáři pracují třicet hodin týdně. Starají se o dva tisíce metrů čtverečních pěstební plochy, na které je padesát záhonů, každý pětatřicet metrů dlouhý. Za práci nedostávají zaplaceno, jen tam mohou žít. Úrodu darují klášterům, mnichům a mniškám z Plum Village.

foto: DAFilms.cz

Být místo mít

Plum Village založil Thich Nhat Hanh, vietnamský mnich nominovaný na Nobelovu cenu míru. Thay, jak mu farmáři říkají, začal používat termín aplikovaná etika. Po válce ve Vietnamu se rozhodl, že nestačí jen sedět v chrámu, zpívat a modlit se. Vyrazil do válkou zasažených míst a pomáhal obnovovat vesnice. Tak se zrodila i Plum Village, kde nyní farmáři soustředěně vytrhávají plevel, zastřihují rostliny, a když zazní zvon, všeho nechají. Je to jako v pohádce O Šípkové Růžence, kde se zastavil svět, když se píchla do prstu. Jen vítr si pohrává se šálou jednoho z nich. Scott má zavřené oči, zvuk zvonu mu velí zastavit se a vychutnat si dýchání. Chození nebo práce na zahradě je vstupní branou k uvědomění si sama sebe, svého dechu, těla, způsobu, jak sedíme, stojíme. Podle Tiffa nám společnost říká, v kolika letech si musíme najít práci, jak moc a jak dlouho pracovat, co všechno si koupit, abychom byli šťastní. „Jak se dívám na svět, lidé šťastní nejsou,“ dodává.

Češi zatím letos podle údajů z platebních terminálů utratili v hobby marketech 552 milionů korun. Film Happy Farmers je inspirací, jak přistoupit k práci na zahradě, aby se stala zdrojem štěstí. Vede i k zamyšlení, co všechno k tomu potřebujeme a čím se v životě zabýváme. Happy Farm je z důvodu opatření proti šíření COVID-19 do konce srpna uzavřená, jinak ale vítá návštěvníky z celého světa, stačí se zaregistrovat na plumvillage.org.


Happy Farmers. Režie: Barbora Kinkalová. Česko 2018, 34 minut. Film můžete zhlédnout na DAFilms.cz nebo níže na našem webu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.