Občanský kalendář

25. dubna 2020 /
foto: Jiří Veselka. Údolí Vltavy z místa Ekumenické bohoslužby za krajinu.
Na této dvoustraně tentokrát nenaleznete chronologický přehled akcí, ale tipy, co dělat a jak se angažovat v době, kdy je radno pomáhat, vzdělávat se a sdružovat raději online. Neopomínáme však aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Bojujeme proti koronaviru

Máte čas a chcete pomoci? Podívejte se do facebookových skupin Česko šije roušky, Hledám/nabízím pomoc v čase korony, Dobro v době korony, Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem nebo na webové stránky Sousedská pomoc.cz, Pomoc do domu.cz, MUNI pomáhá.cz, Pomáháme Praze.cz či speciální stránku pro nabídku pomoci formou letáku Společně proti koronaviru.cz. Zapojit se do šití roušek v Brně můžete přes Šijeme roušky.cz.

IT pomoc pak nasdílejte do skupiny Covid19cz.cz — Data proti Covid.

Na co se dívat online?

  • Na DAFilms.cz můžete vybírat z českých filmů až do konce dubna — stahujete za 99 korun za snímek, díváte se za 59 korun za snímek nebo můžete podpořit nejen českou kinematografii formou předplatného. Vybírejte ze sekcí Českého lva, Jednoho světa, DAFilms dětem nebo třeba V režii žen.

zdroj: z flmu Save the Planet

  • Inspirujte se Sirem Davidem Attenboroughem, který vysvětluje dosud největší výzvu lidstva a jak ji můžeme překonat: https://bit.ly/2J3m4qq.
  • Podívejte se na vystoupení Grety Thunberg na prosincové konferenci OSN o klimatu: veronica.cz/aktuality?i=559.
  • Na YouTube kanálu Ekologického institutu Veronica najdete také letošní divadelní kus Mojmíra Vlašína a Josefa Ference Mamutí jezero aneb Nevyhynuli, žijí mezi námi. Sice bez rautu a cimbálky, zato i s baletními titulky.·
  • Na YouTube kanálu Ekologického institutu Veronica najdete také letošní divadelní kus Mojmíra Vlašína a Josefa Ference Mamutí jezero aneb Nevyhynuli, žijí mezi námi. Sice bez rautu a cimbálky, zato i s baletními titulky.
  • Pokud jste fanoušky permakultury, prohlédněte si projekty Aleny Kopřiva Chadové inspirativní portfolio designérky, která v únoru získala DAPD (Diplom aplikovaného permakulturního designu), je k nahlédnutí na cz/cesta-k-diplomu.
  • Na facebookové stránce Permakultury CS (com/PermakulturaCS) najdete nabídky semínek od Katky Horáčkové, Evy Hauserové a dalších pěstitelek a pěstitelů.
  • Zapojit se můžete i do letošního kola hodnocení a certifikací nových zajímavých a inspirativních permakulturních projektů. Přihlašujte své vlastní projekty nebo upozorňujte na projekty svých přátel a známých. Všechny potřebné informace najdete na cz/#mapanchor.
  • Viděli jste krátký film Divočina bez hranic? V šumavské divočině vypráví o tom, proč divočinu potřebujeme a kolik jí můžeme hned začít chránit v Národním parku Šumava. Najdete na YouTube kanálu Hnutí DUHA.

Pro děti

  • Na stránkách „časopisu pro děti chytrých rodičů“ Raketa raketa-casopis.cz najdete v sekci Ke stažení první tři čísla časopisu. Směle je (legálně) stáhněte a využijte, ať už při učení, nebo zábavě. K dispozici je i audio pohádka a šablony a vystřihovánky.
  • Na webu České televize ceskatelevize.cz můžou vaše děti zhlédnout přes tři tisíce vzdělávacích videí z 23 předmětů včetně ekologie.

Petice a kampaně

  • Stopka chození do lesů u řeky Moravice. Téměř 300 hektarů oplocených lesních pozemků v údolí řeky Moravice může skončit jako obora — tedy bez přítomnosti turistů a houbařů. Příjemce miliardových státních zakázek Jindřich Grosser zde chce nerušeně provozovat intenzivní lov nepůvodních druhů býložravé zvěře. Přitom právě v těchto dnech se ukazuje, jak důležitý je volný přístup do přírody pro širokou veřejnost. Nejde bohužel o ojedinělý případ. Další problematické „skupování“ a uzavírání lesů a přírody pro veřejnost najdete na hnutiduha.cz v sekci Pro média, Tiskové zprávy.
  • Hlas za planetu. Vyzvěte světové vůdce, aby podnikli urgentní kroky k ochraně a obnově přírody. Petice Hlas za planetu bude představena na hlavních globálních konferencích (snad) koncem roku. Viz earthhour.org/voice.

foto: Dafydd Owen, WWF-UK

  • Propojení tří hlavních evropských měst. Ne hned, ale v roce 2022. Přidejte svůj hlas pro obnovu nočního vlakového spojení Evropou, a sice otevření linky Paříž-Brusel-Berlín, která fungovala do roku 2014. Petici najdete na change.org.
  • Zhůří si na čas oddechne. Správa NP Šumava prohrála soud s developerem Romanem Kreuzigerem o právoplatnost prodeje pozemků na Zhůří, kde podnikatel plánuje výstavbu. Dobrou zprávou ale je, že plzeňský krajský úřad vydal závazné nesouhlasné stanovisko, kterým ukončil proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) tohoto projektu. Není to definitivní záchrana, developer oznámil, že přijde s dalším projektem; zatím má však Zhůři klid. Je to velký úspěch, kterému pomohli všichni, kdo podali připomínky či podepsali petici, o které jsme tady dříve informovali.

Možné akce

Zda se budou následující akce v květnu konat, vždy ověřte s organizátory.

  • 23. 5. Ekumenická bohoslužba za krajinu. 16 hodin. Na levém břehu Vltavy, na zahradě nad Sedleckými skalami. Bohoslužbě předchází pouť od kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech ve 12 hodin, dále pěšky krajinou se zastávkami. Kázáním poslouží evangelický farář Pavel Ruml. Účast přislíbili duchovní z dalších církví. Po bohoslužbě uvede Aleš Hanč z České zemědělské univerzity besedu na téma zpracování odpadů se zvláštním zřetelem na bioodpady. Aktuální informace o bohoslužbě najdete na facebook.com/EkologickaSekceCKA. Organizuje Ekologická sekce České křesťanské akademie ve spolupráci s občanskými sdruženími a s městskou částí Praha-Suchdol.
  • 30. 5. Kosa pro 21. století. Hostětín. 10—17 hodin. „Když na někoho přijde stres, může pomoci bublinková fólie. Velmi osvědčeným medikamentem zdá se býti i obyčejná čokoláda. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou vám prozradím, že tím nejlepším receptem je pokosit si svou zahradu vlastnoručně nakutou kosou. Zpočátku to nemusí být snadné, ale není to ani nic světoborného, co by se nedalo naučit a rozvíjet vlastní pílí,“ říká lektor kurzu Martin Fila z ČSOP Kosenka. Citát hodný zarámování v těchto dnech. Více na hostetin.veronica.cz.

zdroj: hostetin.veronica.cz

  • 6. 6. Víkend otevřených zahrad. Lipka — Lipová, Brno, 10—15 hodin. Přijďte se zrelaxovat v centru města a načerpat inspiraci. V ukázkové přírodní zahradě si můžete prohlédnout dřevěné zvukové prvky, ptačí galerii, haptické otáčecí kostky, solární sušičku, zelené střechy, suché zídky, bylinkové záhonky a jezírka. Více na lipka.cz/lipova.
  • 19.—23. 6. Kurz pokročilého permakulturního designu. Orlické hory. Pro všechny, kdo již mají permakulturní základy. Podrobnosti najdete na akademiepermakultury.cz.

  • Srpen a září. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Přihlaste se na jednu z tradičních exkurzí s odborným průvodcem po divočině. Vybírat můžete ze čtyř termínů. Více na hnutiduha.cz/exkurze.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.