Občanský kalendář

22. června 2020 /
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • Průběžně. Ekopublika 2020. V průběhu celého roku můžete nominovat text, který vás zaujal z environmentálního i žurnalistického hlediska a vyšel v českém tisku nebo webových zpravodajích. Více o cenách Ekopublika na ekopublika.cz.
  • 4.—10. 7. a 12.—18. 7. 40. Tradiční kosení. Přírodní rezervace Bílé potoky. 40. ročník kosení bělokarpatských luk spolu se školou ochrany přírody. Více na kosenka.cz.

  • 10.—12. 7. Workshop stavby slaměného domu. Třebovice v Čechách. Pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet stavění slaměného domu a práci s hrubou hliněnou omítkou pod vedením lektorů Pavla a Veroniky Ficencových. Jídlo a pití zajištěno. Více informací kavon1981@gmail.com.
  • 16.—19. 7. Žijící srdce. Jindřichovice pod Smrkem. Festival plný přednášek, workshopů, koncertů, řemeslných dílen pro děti i dospělé. Podporu festivalu můžete vyjádřit prostřednictvím kampaně na Startovači, a podpořit tak i místní Svobodnou školu Ronja. Podrobný program na facebook.com/pg/Zijicisrdce.

foto: Startovač

  • 18.—19. 7. Baobaby fest 2020. Hostišová — rozhledna, Zlínsko. Festival dobré muziky a přírodního stavitelství, pro lidi mladé a stále mladé, v přírodním areálu Strážná, kde duchovně sídlí a tvoří spolek přírodních staveb Baobaby. Doprovodný program pro děti zajištěn. Více informací ve stejnojmenné facebookové události.

    foto: archiv Baobaby

  • 20.—26. 7. Festival soběstatečnosti. Sklenářka, Kostelec nad Orlicí. Festival přinese poznatky a zkušenosti z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. Více na festivalsobestatecnosti.cz.

  • 10.—15. 8. Vše kolem mne jako já žije, cítí… / hledání cesty k regenerativní kultuře. Rychlebské hory. Seminář Potulné univerzity přírody s hosty, jako je německý biolog a filosof Andreas Weber nebo americký astronom Stephan Martin (živě nebo na dálku). Tématem semináře bude podle slov jeho organizátora Jiřího Zemánka „příroda a éros“ — erotická a imaginativní (poetická) ekologie, a médiem poezie. Přihlášky a více informací na potulnauniverzita.cz.
  • 17.—23. 8. Na hraně. Malá škola environmentálního žití. Horní Jiřetín. Týdenní setkání středoškoláků a mladých lidí inspirující ke hledání vlastní cesty k udržitelnému životu na Zemi. Více na hnutibrontosaurus.wixsite.com/na-hrane.

    foto: Štěpán Pavlíček

Petice a kampaně

  • Brněnský územní plán. Do 30. 6. může veřejnost podávat námitky a připomínky k návrhu nového územního plánu města Brna. Kancelář architekta města (KAM) počítá s jeho schválením v prosinci 2022. Jednoduše se můžete zapojit prostřednictvím výzvy Udržitelné Brno na stejnojmenném webu Nesehnutí a poslat vedení Brna otevřený dopis, který bude podporovat například ochranu zeleně, rozvoj pěší a cyklodopravy nebo dobré hospodaření s dešťovou vodou. Viz udrzitelnebrno.cz.

  • Zasaďte se. Hnutí DUHA spustilo v rámci evropské kampaně a budoucnosti Společné zemědělské politiky Good Food, Good Farming (goodfoodgoodfarming.eu/cap-campaign) výzvu Zasaďme se (zasadmese.cz). Ta vyzývá europoslance a europoslankyně, aby podpořili rozsáhlé změny v nastavení zemědělských dotací, které by zajistily zdravé potraviny, krajinu i půdu a zároveň přinesly peníze na venkov. Výzvu podpořila také Nadace pro půdu a Česká společnost ornitologická.

  • Krajina bez jedů. Podpořit můžete též petici Krajina bez jedů, která požaduje zákaz plošné aplikace jedu STUTOX II na hubení hrabošů. Tento jed totiž mimo jiné tráví a usmrcuje další druhy zvířat. Více na krajinabezjedu.cz.
  • Odklon kamionů vs. přírodní památka. V Hradci Králové se bojuje o přírodní památku Na Plachtě, která je evropsky významnou lokalitou Natura 2000. Místní mohou Na Plachtě podepsat petici odmítající výstavbu silnice, která má odklonit kamiony jedoucí po vytížené ulici Na Brně. Podrobnosti odkryl zpravodajský server aktualne.cz.
  • Ohrožený mokřad Žabák. Cenný mokřad Žabák v Lysé nad Labem, plný mimo jiné obojživelníků a plazů, má být spolu s přilehlou zemědělskou půdou zastavěn areálem k výcviku záchranných složek. Více najdete na cz/tiskova-zprava_boj-o-mokrad-zabak.
  • Vodní elektrárna Tumpen Habichen. Výstavba této elektrárny v Tyrolsku byla zahájena — bez platných povolení a v době zákazu vycházení — na biologicky rozmanitém úseku řeky Ötztaler Ache, kde se též nacházejí unikátní vodopády, kterým hrozí narušení. Petici podporuje vedle lokálních spolků také rakouská pobočka Světového fondu na ochranu přírody a najdete ji na org/p/lh-stvin-ingrid-felipe-stoppt-das-kraftwerk-tumpen-habichen.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.