Občanský kalendář

24. října 2023 /
foto: www.zachranmesoutok.cz. Soutok.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 31. 10. Chudoba v Česku — mýtus, nebo realita? Knihovna Jiřího Mahena, Brno, od 17 hodin. Přednáška Martina Šimáčka, ředitele Institutu pro sociální inkluzi, o tom, proč se sociální nůžky v ČR doširoka rozevírají. Podrobnosti najdete na webu kjm.cz. 
  • 3.—9. 11. Jeden svět SK. Bratislava. Tentokrát rozděleno do programových sekcí Život je krásný, Fokus: Ukrajina, Ověnčeno vavříny, Cesta okolo světa a krátkometrážní filmy. Více se dozvíte na stránce jedensvet.sk.

  • 4. 11. Klimafest. Lipka-Lipová, Brno, 15—21 hodin. Jak se postavit ke klimatické změně? Diskuse a přednášky s odborníky, SWAP oblečení a knih, kurzy vaření a dílny tvoření, koncert kapely Zelené koule, představení ekologické hry a mnohé další. Na akci není potřeba se registrovat. Více naleznete na webu lipka.cz.

  • 9. 11. Počítáme s vodou. Mezinárodní konference o hospodaření s dešťovou vodou a jak vrátit pomocí vody život do ulic. Příspěvky z Belgie, skandinávských zemí, ale také představení pilotního projektu hospodaření s dešťovou vodou na Masarykově nádraží v Praze. Podrobnosti najdete na stránce pocitamesvodou.cz. 
  • 17.—19. 11. Permakulturní konference: Odolnost. Toulcův dvůr, Praha. Jsme připraveni na změny všude kolem? I vy se můžete stát součástí tvorby Desatera pro odolnou budoucnost. Více se dozvíte na stránce permakulturacs.cz/konference-2023.

  • 21. 11. Konference Naše příroda. Clarion Congress Hotel Olomouc. V pořadí devátá akce, tentokrát s tématem Příroda pod zemí. Tedy vše o půdě a životu v ní, podzemních prostorách — jeskyních, jejich obyvatelích a ochraně. Zaregistrovat se můžete na webu konferencepriroda.cz. 
  • 1.—2. 12. Knihy v Brně. Moravská zemská knihovna a Knihovna Jiřího Mahena, Brno. První ročník adventního knižního jarmarku, včetně setkání s autory, nakladateli a překladateli a bohatým doprovodným programem. Pořádá Masarykova univerzita. Více najdete na stránce knihyvbrne.cz.

Petice a kampaně

  • Vyhlášení CHKO Soutok. Již několik let se projednává možné vyhlášení takzvané Moravské Amazonie, tedy chráněné krajinné oblasti v místě soutoku Moravy a Dyje. Ekologické organizace upozorňují na potřebu šetrné a aktivní péče o toto vzácné území i na potřebu rychlejšího jednání, které by mohl podpořit současný ministr životního prostředí Petr Hladík, neboť ten má na stole kompromisní návrh na vyhlášení území od Agentury pro ochranu přírody a krajiny. Kvůli průtahům vznikla i petice místních obyvatel za vyhlášení CHKO. I přesto, že petice je již odevzdaná, můžete k ní stále ještě připojit svůj podpis na webu zachranmesoutok.cz. 
  • Oceány bez těžby. Greenpeace spustilo petici proti těžbě z mořského dna, která by drancovala oceány a ohrožovala ekosystém, včetně života velryb. O tom, jestli se bude těžit, nebo ne, bude rozhodovat Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA). Česko je členem ISA a má svého zástupce i v Radě této organizace. Vyzvěte proto společně ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu a naše zástupce v Radě ISA, ať se postaví na stranu oceánů. Zamiřte na stránku oceanybeztezby.cz.

    Zdroj: www.oceanybeztezby.cz.

  • Sídliště Ďáblice v ohrožení. Obyvatelé protestují proti demolici okrskového centra na sídlišti Ďáblice. Jedno ze čtyř center vybavenosti, takzvaný Včel, plánuje zbourat společnost CPI Radovana Vítka. Na jeho místě má vzniknout předimenzovaný obytný dům, přičemž prodej bytů bude plně v režii developera. V roce 2017 plánoval developer v této lokalitě postavit bytový dům až s osmnácti podlažími, což je ale v rozporu s nedávno schválenou a později i vydanou územní studií, která byla několik let tvořena hlavním městem s možností připomínkování městskou částí, veřejností i developerem. Znění petice a více detailů najdete na stránce krasnekobylisy.cz, za zachování centra občanské vybavenosti je také spolek Arnika, který na místo pořádá procházky.

    Územní studie, zdroj: www.krasnekobylisy.cz.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.