Občanský kalendář

27. března 2014 /

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice.

Akce

  • 19. 4. —1. 5. Ekologické dny Olomouc. Čtyřiadvacátý ročník tuzemského ekologického svátku bude zasvěcen různým podobám vzdoru a protestu. Diskutovat přijedou například Václav Bělohradský, Stanislav Komárek, David Storch, Jiří Pehe, Jiřina Šiklová či představitelé zdejších zelených stran. Mimoto EDO opět nabízejí nejrůznější výstavy, výlety a závěrečný prvomájový Ekojarmark.

  • 23. 4. Výroba domácího vermikompostéru. Praha, Malenická 2. Workshop se zaměří na praktické předání zkušeností s výrobou domácího vermikompostéru z kyblíků. Pod vedením zkušeného lektora si vyrobíte vlastní kompostér pro domácí využití. Pořádá o. p. s. KOKOZA.
  • 25. 4. NGO Market. Praha, Národní technická knihovna. Na veletrhu neziskovek se veřejnosti představí více než dvě stě organizací, nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Pořádá Forum 2000.
  • 26. 4. Velká jarní cyklojízda. Praha, Náměstí Jiřího z Poděbrad, od 15 hod. Největší cyklojízda v Česku s bohatým doprovodným programem. Pořádá Auto*mat.
  • 26. 4. Konference Aktivní rodičovství. Brno, FSS MU, Joštova 10, od 9:30. Již pátý ročník konference zaměřené na ekologické rodičovství, zdravou výživu, alternativní výchovu a vzdělání. Pořádá NESEHNUTÍ.
  • 29. 4. Nuclear Energy Conference 2014. Praha, Smetanův sál Autoklubu ČR, od 10 hod. Konference se zaměří na ekonomické limity jaderné energetiky a promýšlení možných externalit jaderných elektráren. Pořádají Jihočeské matky, Hnutí DUHA a Calla — Sdružení pro záchranu prostředí.
  • 1. 5. Zahradní slavnost. Hostětín. Informativní a inspirativní slavnost, zaměřená na oslavu přírodních zahrad. Pořádá ČSOP Veronica, Centrum Hostětín.
  • 3. —4. 5. Malé máchovské putování Kokořínskem. Po stopách K. H. Máchy můžete jít společně s Jiřím Zemánkem z Liběchova na Pustý zámek a dál přes Olešno a Housku na Bezděz. Náplasti na puchýře s sebou! Pořádá spolek PILGRIM, přihlásit se můžete na sarvanga@centrum.cz.
  • 10. 5. Férová snídaně. Celá ČR. Na čtvrtém ročníku pikniku se opět ve stejný den a ve stejný čas sejdou na desítkách míst po celé ČR stovky lidí, aby dali najevo, že podporují fair trade. Pořádá NaZemi.
  • 16.—17. 5. Ukliďme Česko! Celá ČR. Chystaná úklidová akce vychází z mezinárodně osvědčeného modelu Let’s Do It!, který v minulosti proběhl ve více než 100 zemích za účasti devíti milionů dobrovolníků. Organizuje občanské sdružení Ekosmák.

  • 16.—18. 5. Rodinná zahrada pro nezahradníky. Bílé Karpaty, hranice ČR a SR mezi Myjavou a Hodonínem. Kurz pro všechny nadšené zahrádkáře, který vás naučí navrhovat a tvořit jedlé i okrasné zahrady postavené na přírodních principech. Pořádá o. s. Ekovesnice.
  • 17. 5. Jedlý balkon a vertikální zahrada. Brno, Kamenná 20. Praktický kurz o využití balkonů, teras i střech a zdí pro pěstování jedlých rostlin. Vedle studia teorie si budete moci prakticky vyzkoušet založení vertikálního záhonu. Organizuje Lipka, pracoviště Kamenná.
  • 12.—18. 5. Týden města. Brno. Cílem týdenní akce je probudit zájem obyvatel o jejich město a dění kolem nich. Ulice Brna se postupně promění na společné prostory pro sdílení, setkávání i zábavu, v nichž budete moci zažít nečekané a poznat nepoznané. Pořádají různé brněnské kolektivy a organizace.
  • 23.—25. 5. Konference Venkovská krajina 2014. Hostětín. Dvanáctý ročník odborného setkání na téma venkova a krajiny, poskytující prostor pro mezioborové diskuse. Pořádá Centrum Veronica Hostětín a Česká společnost pro krajinnou ekologii.
  • 29.—30. 5. Lidé a krajina III. Lednice. Cílem interaktivního dvoudenního semináře je diskuse o možnostech a limitech Evropské úmluvy o krajině. Seminář bude sloužit k setkání českých i zahraničních odborníků v oboru plánování a správy krajiny, zástupců dotčených ministerstev a uživatelů krajiny. Pořádá Mendelova univerzita v Brně.
  • 5.—7. 6. Koncert pro šumavskou divočinu 2. Šumava. Z Prahy se benefiční koncert přesouvá přímo do přírody a propojuje naučné výpravy do divočiny s vystoupením kapely Please the Trees a jejich hostů. Pořádá Hnutí DUHA.

Mezinárodní dny

24. 4. Světový den laboratorních zvířat
25. 4. Světový den malárie
28. 4. Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
1. 5. Svátek práce
3. 5. Mezinárodní den svobody tisku
3. 5. Den Slunce
8. 5. Světový den Červeného kříže
9.—10. 5. Světový den stěhovavých ptáků
10. 5. Světový den pro fair trade
12. 5. Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem
17. 5. Světový den informační společnosti
17. 5. Mezinárodní den proti homofobii
21. 5. Světový den kulturní rozmanitosti
22. 5. Mezinárodní den biologické rozmanitosti
24. 5. Evropský den parků
29. 5. Mezinárodní den příslušníků mírových operací OSN
4. 6. Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese
8. 6. Světový den oceánů
12. 6. Světový den proti dětské práci
14. 6. Světový den dárců krve
17. 6. Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
20. 6. Světový den uprchlíků

Petice

  • Vyzvěte Head & Shoulders, aby změnila složení svých produktů a nepoužívala při výrobě palmový olej, jehož pěstování nahrazuje cenné indonéské pralesy. Petici naleznete na dirtysecret.greenpeace.org/cz-CZ.
  • Dopis prezidentovi Světové banky Jim Yong Kimovi požadující zastavení násilného vystěhovávání domorodých obyvatel keňskou lesní službou, kterou banka finančně podporuje, naleznete na www.avaaz.org.
  • Za zahrnutí migrantů do systému tuzemského zdravotního pojištění se můžete zasadit na www.petice24.com/zdravotni_pojisteni_pro_migranty.
  • Petici pro záchranu posledních čtyř set tygrů sumaterských můžete podepsat na www.greenpeace.org/czech/cz.
  • K online výzvě pro bezpečné útočiště uprchlíkům ze Sýrie a otevření cesty do Evropy se můžete připojit na www.amnesty.cz/syrie.

Nové eko-kampaně

  • Greenpeace zveřejnilo průzkum značek, pod kterými se v ČR vyrábějí tuňákové konzervy, a způsobu, jakým byly ryby uloveny. Výsledkem je žebříček hodnotící udržitelnost značek. Naleznete jej na stránkách www.greenpeace.org/czech/cz.
  • Portál Hnutí DUHA www.nechciplatit.cz vám ukáže, kde a jak v domácnosti ušetřit a zároveň se chovat environmentálně šetrně.

  • Občanské sdružení Arnika připravilo přehlednou databázi změn územního plánu Prahy. Dozvíte se zde, zda některé změny mohou ovlivnit vaše životní prostředí nebo vaše nemovitosti. Podrobnosti naleznete na www.zmenyprahy.cz.
  • ČSOP Veronica vydalo novou příručku o tom, kdy je výhodnější upravit stará okna než si koupit nová. Autorem brožury je Jan Hollan a naleznete ji na stránkách www.veronica.cz, odkud si ji můžete také stáhnout ve formátu pdf.

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizace Občanského kalendáře můžete sledovat www.sedmagenerace.cz/kalendar.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.