Občanský kalendář

28. května 2014 /
foto: koseni.worldpress.com

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, jichž se můžete v příštích týdnech zúčastnit.

Akce

 • 21. 6. Veggie Parade. Praha. Každoroční streetparty za práva zvířat a oslava veganství či vegetariánství proběhne i letos v centru Prahy. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program.

foto: Jan Vrsinsky

 • 21.—22. 6. Přírodní zahrada — praktický seminář. Hostětín, Centrum Veronica. Přednášky a praktické ukázky na téma přírodní zahrady doplní exkurze po modelových projektech udržitelného rozvoje v Hostětíně, určování planých rostlin, případně další přednášky dle zájmu účastníků. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 22. 6. Knihex. Praha, náplavka pod Rašínovým nábřežím. Knižní jarmark Knihex představí pod širým nebem menší nezávislá nakladatelství a jejich produkci. Samotný trh budou doprovázet dílny, autorská čtení, besedy s autory, prezentace nových titulů, workshopy a hudba. A narazíte zde i na stánek se Sedmou generací.

 • 27.—29. 6. Design permakulturní zahrady. Praha — Toulcův dvůr. Víkendový intenzívní kurz pro všechny zájemce o navrhování a vytváření přírodě blízkých samozásobitelských zahrad a pro každého, kdo se chce naučit, jak zahradničit podle principů permakultury v časech ekonomické krize a zdražující energie. Pořádá web PřírodníZahrady.cz, lektor Marek Kvapil.
 • 30. 6. Soutěž studentských prací. Do konce června se můžou bakalářští a magisterští studenti zapojit do 12. ročníku mezioborové soutěže diplomových prací se vztahem k životnímu prostředí a ekologii v Jihomoravském kraji. Výherce čeká finanční odměna i možnost publikovat ve sborníku. Organizuje Lipka a Jihomoravský kraj.
 • 30. 6.—4. 7. Rajská zahrada. Brno, Kamenná 20. Účastníci si na vlastní kůži a všech pět smyslů vyzkoušejí zdravé působení přírodní zahrady. Můžete se těšit na vlastnoruční výrobu sýrů, netradiční zpracování bylinek a různé další rukodělné aktivity. Organizuje Lipka — školské zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 29. 6.—15. 7. Tradiční kosení. Přírodní rezervace Bílé potoky. Podejte pomocnou ruku při kosení bělokarpatských luk a naučíte se tradiční techniky ručního kosení nebo zpracování sena. Pořádá ČSOP Kosenka.
 • 5. 7. —27. 8. Týdny pro les a divočinu. Celá ČR. Zúčastněte se již 17. ročníku a pomozte tuzemským luhům, hájům a lesům. Týdenní pracovně-vzdělávací tábory jsou určeny pro všechny, kteří chtějí pomáhat přírodě a prožít týden v krásném prostředí při smysluplné práci. Pořádá Hnutí DUHA.
 • 1.—3. 8. Design permakulturní zahrady. Brno — Rozmarýnek, Rozmarýnová 6. Víkendový intenzívní kurz pro všechny zájemce o navrhování a vytváření přírodě blízkých samozásobitelských zahrad. Vedle zahrad bude na programu design rostlinných společenstev, jedlého lesa nebo role živočichů. Pořádá web PřírodníZahrady.cz, lektor Marek Kvapil.
 • 4.—8. 8. Košíkářské léto. Brno, Kamenná 20. Netradiční příměstský tábor pro dospělé a děti od 12 let, kde se bude pracovat s proutky a pedikem. Vytvoříte si různé výrobky a naučíte se řadu technik. Pořádá Lipka — školské zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 16.—22. 8. Letní ŠOK aneb Letní škola ochrany krajiny 2014. Hostětín, Centrum Veronica. Pod vedením zkušených lektorů se dozvíte praktické i teoretické informace o způsobech ochrany přírody a krajiny. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 27. 8.—1. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Na každoročním poznávacím pochodu se za doprovodu odborníků seznámíte se středoevropskou divočinou a budete moci srovnat principy řízení ve dvou příhraničních národních parcích. Pořádá Hnutí DUHA.

Petice

 • Petici severočeských Přátel přírody proti plánovanému dalšímu zastavování podkrušnohorské krajiny logistickým stavbami a velkoplošnými sklady naleznete na www.prateleprirody.cz/petice
 • Společně s Greenpeace a jejich Detox kampaní můžete žádat firmu Adidas, aby při výrobě nepoužívala chemikálie škodící zdraví i životnímu prostředí. Petici naleznete na www.detoxfootball.org.
 • Vyzvat světové lídry, aby na půdě OSN podpořili mořské rezervace, můžete na www.greenpeace.org/czech.
 • Dopis členům Rady bezpečnosti OSN za urychlenou intervenci proti genocidnímu režimu v Jižním Súdánu, naleznete na www.avaaz.org.

Mezinárodní dny

21. 6. Den květů
23. 6. Den OSN pro veřejné služby
26. 6. Mezinárodní den boje proti zneužívání drog
26. 6. Mezinárodní den podpory obětem násilí
27. 6. Den politických vězňů
3. 7. Mezinárodní den bez plastových sáčků
6. 7. Mezinárodní družstevní den
11. 7. Světový den populace
12. 7. Narodil se filozof Henry David Thoureau (1817)
14. 7. Mezinárodní den alternativ ke spalovnám
30. 7. Mezinárodní den přátelství
6. 8. Světový den boje za zákaz jaderných zbraní
6. 8. Mezinárodní den boje lékařů za mír
9. 8. Mezinárodní den původního obyvatelstva
12. 8. Mezinárodní den mládeže
19. 8. Světový den humanitárních pracovníků
23. 8. Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky

Nové eko-kampaně

 • Greenpeace spouští kampaň Spolu proti dolu, namířenou proti těžbě uhlí v povrchovém dolu v Gubině na polsko-německém pohraničí. Kampaň vyvrcholí pokusem o vytvoření několikakilometrového blokovacího lidského řetězu 23. srpna. Podrobnosti na www.greenpeace.org/czech.

 • Chcete upozornit na nějaký problém ve vašem okolí a nevíte, na koho se obrátit? Platforma NášStát vyvinula aplikaci Lepší místo, která vám s tím pomůže. Více na www.lepsimisto.cz.
 • Jste na procházce a lámete si hlavu s určením druhu kytky nebo rostliny? Česká aplikace FlowerChecker vám tento problém pomůže vyřešit, viz www.flowerchecker.cz/cs.
 • Nový portál www.otevrenadata.cz se snaží o prosazení širšího využití otevřených dat v České republice. Myšlenka otevřených dat může přispět k větší transparentnosti veřejné správy i tvorbě nových komerčních služeb.

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizace Občanského kalendáře můžete sledovat www.sedmagenerace.cz/kalendar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.