Občanský kalendář

29. července 2014 /

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice.

Akce

 • 30. 8. Exkurze Od ovečky po svetr. Hostětín. Přijeďte se podívat k rodině Káňových, která chová ovce, zpracovává vlnu, vyrábí tradiční hřebeny na ovčí vlnu, dřevěné loutky a další umělecké předměty. Organizuje ČSOP Veronica.
 • 5. 9.Za netopýry na Vrbenské rybníky. České Budějovice, od 19 hod. Cyklus přírodovědných vycházek bude tentokrát zaměřen na netopýry. Se zooložkou Lenkou Barčiovou se podíváte na handicapované netopýry a určíte letící netopýry podle hlasu takzvaným bat detektorem. Pořádá Calla — Sdružení pro záchranu prostředí.
 • 14. 9. Velká podzimní cyklojízda. Praha. Pražská cyklojízda tentokrát začíná v 15 hodin na Václavskm náměstí. Pořádá Auto*mat.
 • 15.—20. 9. Workshop Bohemiae Rosa. Jítrava. Mezinárodní interdisciplinární workshop pro tanečníky a umělce zabývající se vztahem mezi tělem, uměním a krajinou pod vedením Franka van de Vena (NL) a Miloše Šejna (CZ). Workshop je určen umělcům, studentům a dalším zájemcům o performativní umění, tanec, krajinomalbu, sochařství, fotografii, architekturu, divadlo, vizuální umění, biologii a přírodní vědy.
 • 19.—21. 9. Dort pro Brontosaura. Oslava 40. narozenin Hnutí Brontosaurus proběhne formou pestrého festivalu, na němž se kromě koncertů Znouzectnosti či Listoletu můžete těšit na workshopy, výstavy, přednášky, diskuse, exkurze, hry a soutěže. Pořádá Hnutí Brontosaurus.

 • 20. 9. Zažít město jinak. Praha. Během největšího českého festivalu pouličních sousedských slavností promění místní obyvatelé, spolky či podniky ulice a náměstí na místo společného setkávání, spolupráce a radosti. Pořádá Auto*mat.
 • 20. 9. Velká podzimní cyklojízda. Brno. I letošní brněnská cyklojízda se bude snažit prolomit rekord v počtu účastníků. Tentokrát jich má za cíl víc než dva tisíce. Přídejte se taky! Organizuje Brno na kole.
 • 20. 9. Exkurze po moravských permakulturních projektech. Těšíkov a Supíkovice. Nezisková organizace Permakultura (CS) srdečně zve všechny zájemce na jednodenní autobusovou exkurzi po úspěšných a ukázkových permakulturních projektech Moravy.
 • 28. 9. Jablečná slavnost. Hostětín. Nenechte si ujít již 13. ročník tradiční oslavy jablek, řemesel, místních výrobků a kultury. Pořádá ČSOP Veronica.

foto: ČSOP Veronica

 • 2. 10.Předcházení vzniku odpadů. Zámek Kostelec nad Černými lesy. První konference na toto téma představí průřezové problémy, počínaje informacemi o možnostech předcházení vzniku komunálních a podnikových odpadů, opětovné využití odpadů až po prezentace organizací, které s předcházením vzniku odpadů již mají zkušenosti. Pořádá České ekologické manažerské centrum.
 • 3. 10. Brněnský biojarmark. Brno. Již dvacátý třetí ročník tradičního setkání ekologických zemědělců, místních výrobců potravin a spotřebitelů, kteří mají rádi jídlo zblízka. Přijďte dobře nakoupit a pobavit se u biovína a cimbálové muziky. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 5.—17. 10. Úplný kurz permakultury. Růžďka na Vsetínsku. Během dvanáctidenního kurzu si osvojíte dovednosti, důležité k navržení krásné a produktivní zahrady založené na permakulturních principech. Organizuje Akademie permakultury.

foto: Wikimedia Commons

Petice

 • Pomozte podpisem petice zachránit místo výskytu kazašského irbise neboli levharta sněžného, jehož populace se odhaduje na maximálně 200 jedinců. Naleznete ji na www.zachranme-irbise.cz.
 • Řekněte společnosti LEGO, aby přerušila kontakty s firmou Shell, která ji využívá k maskování své špinavé těžby ropy. Přispějete tak k boji za záchranu Arktidy. Petici najdete na www.greenpeace.cz.

foto: Greenpeace

 • Vytvořte tlak na šest vybraných společností (banky, penzijní fondy a firmy), které mají významný vliv na ekonomiku Izraele, a pomozte tak zabránit dalším masakrům palestinského obyvatelstva. Navštivte www.avaaz.org.
 • Na stránkách www.change.org najdete mezinárodní petici Go All in for a Living Wage, vyzývající vedení společnosti Adidas ke zlepšení pracovních podmínek jejích zaměstnanců.
 • Petici požadující reformu indických zákonů, vzdělávání a lékařství, která by zabraňovala rozšiřování vlny znásilňování žen, můžete podepsat na www.avaaz.org.

Mezinárodní dny

28.—29.  8. Evropská noc pro netopýry
září — Měsíc biopotravin a ekologického zemědělsttví
5. 9. Mezinárodní den dobročinnosti
6.—14. 9. Dny evropského dědictví
8. 9. Mezinárodní den gramotnosti
15. 9. Mezinárodní den demokracie
16. 9. Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy
21. 9. Mezinárodní den míru
22. 9. Mezinárodní den bez aut
26. 9. Mezinárodní den kulturního dialogu
1. 10. Světový den vegetariánství
4. 10. Mezinárodní den ochrany zvířat
10. 10. Světový den duševního zdraví
10. 10. Světový den proti trestu smrti
13. 10. Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof
16. 10. Světový den výživy
16. 10. Mezinárodní den proti McDonald’s
17. 10. Mezinárodní den za odstranění chudoby
20. 10. Den stromů

Nové eko-kampaně

 • Organizace Arnika spustila čtvrtý ročník soutěže Alej roku. Chcete-li nominovat vašeho favorita, navštivte portál www.alejroku.cz.
 • Nadace Partnerství vydává praktickou knihu o veřejných prostorech Prostory, v níž naleznete zásady a postupy, jak vytvářet veřejná prostranství s přihlédnutím ke specificky českým podmínkám a dlouhodobým zkušenostem. Objednat si ji můžete na eshop.nadacepartnerstvi.cz.
 • Občanské sdružení Auto*mat spustilo webový portál www.vize25.cz, představující vizi pro mobilitu a veřejný prostor v Praze.

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizace Občanského kalendáře můžete sledovat www.sedmagenerace.cz/kalendar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.