Letos vám na servisní straně Občanského kalendáře přinášíme tradiční přehled akcí, které by neměly chybět v diáři každého aktivního občana. Nově pak zavzpomínáme na tragické i úspěšné události minulých let a připomínáme šetrné pěstitelské rady na aktuální období.
Akce
- Říjen 2015—březen 2016. Roční kurz permakulturního designu. Brno. Vždy 9—18 hodin. Naučíte se navrhnout zahradu, farmu či jiný pozemek podle principů permakulturního designu. Pořádá Lipka, pracoviště Rozmarýnek. Termíny a přihlášky na www.lipka.cz.
foto: Alina Sofia
- 19. 10. Zakládáme městskou zahradu. Praktické rady od zakladatelky dvou komunitních zahrad, městské zahrady a pár pop-up zahrad. Pořádá KOKOZA.
- 21. 10. Den stromů. Praha, 13—18 hodin. Setkání s lidmi, kteří milují stromy i dřevo, umí o nich vyprávět a umí dřevu vdechnout nový život. Budete mít možnost sledovat práci řezbářů a zapojit se do rukodělných dílen. Pořádá Toulcův dvůr.
- 27. 10.—1. 11. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. MFDF Ji.hlava se spolu s Godfreyem Reggiem, Woodym Vasulkou a Franzem Kafkou, autory letošní festivalové znělky, ptá, co je svoboda. Stejná otázka je však spojena i s hosty Inspiračního fóra, doprovodného programu festivalu, jehož řečníky budou Julian Assange a Máša Aljochinová z Pussy Riot. Více na www.dokument-festival.cz.
- 28.—31. 10. DATschool, vol. 2. Brno. Pětidenní zážitkový seminář DATschool vás naučí, jak lépe pracovat s daty, zdroji a informacemi. DATschool přináší kombinaci přednášek odborníků, zážitkového programu a radosti ze života. Pořádá NESEHNUTÍ.
- Víkendy 6. 11.—6. 12. Úvodní školení pro nové dobrovolníky rysích a vlčích hlídek. Šumava, Beskydy, nově Jeseníky. Víkendová školení, která vás naučí být takzvaným hlídkařem. Pořádá Hnutí DUHA a Hnutí DUHA Olomouc. Termíny jednotlivých školení najdete na www.selmy.cz.
- 12. 11. KONEV — Konference k environmentální výchově. Administrativní a školicí centrum JMK, Brno, 8—16 hodin. Šestnáctý ročník konference určené pro pedagogy základních a středních škol a školských zařízení z Jihomoravského kraje. Hlavním tématem je světlo. Pořádá Lipka. Více na www.lipka.cz/konev.
- 13.—15. 11. Dny pasivních domů. Celá ČR, 9—18 hodin. Největší akce o pasivních domech v Česku a Evropě. Mezinárodní Dny otevřených pasivních domů umožňují navštívit zabydlené objekty a popovídat si s jejich majiteli i architekty. Pořádá Centrum pasivního domu. Více na www.pasivnidomy.cz.
- 13.—15. 11. Energetická soběstačnost. Hostětín.Na semináři sedozvíte vše o klimatické změně, pasivních, nulových a aktivních domech nebo využití obnovitelných zdrojů energie, proběhne praktická ukázka výroby biouhlu a mnohé další. Pořádá Centrum Veronica Hostětín.
- 16. 11. Promítání Causy Carnivora. Kinokavárna Kaplice, od 18 hodin. Dokument Jana Svatoše hledá odpovědi na otázky, co brání návratu šelem do naší krajiny nebo proč naše země představuje v soužití s velkými šelmami izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Další termíny promítání najdete na www.ceskadivocina.cz/promitani.
- 28.—29. 11. Přírodní stavitelství. Lipka, pracoviště Rozmarýnek, Brno. Seminář pro ty, kdo si chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům. Dozvíte se o výhodách a nevýhodách stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb, kde nakoupit jaký materiál nebo jak, kde a proč postavit slaměný, nízkoenergetický, pasivní nebo stěhovatelný dům. Pořádá Ekovesnice.
- 3. 12. Adaptace sídel na změnu klimatu. Aula Nadace ABF, Praha. 8—17 hodin. Na konferenci se dozvíte odpovědi na tyto otázky: Co je to změna klimatu? Jakým rizikům s ní spojeným naše města čelí? Jak je možné se na ni připravit? Pořádá Platforma Adaptace sídel na změnu klimatu. Více informací a registrace na www.adaptacesidel.cz/konference.
- 3.—5. 12. EKOFILM. Brno. 41. ročník filmového festivalu o životním prostředí. Zaměřeno na odpady a jejich třídění. Pořadatelem festivalu je Ministerstvo životního prostředí ČR. Více na www.ekofilm.cz.
Petice
- Petiční výzva s názvem Máme rádi vlkov si klade za cíl připojit k současnému území celoroční ochrany vlka další území.Více na www.wolf.sk.
- Výzvu založenou na aktivní pomoci imigrantům, pravdivém informování novinářů, odpovědném jednání politiků a vyjadřující souhlas s principy tolerance a dodržování lidských práv můžete podepsat na www.proimigraci.cz.
- Strana zelených spustila kampaň s názvem Česká spoušť, která chce motivovat zemědělce i vládu k lepšímu hospodaření se zemědělskou půdou a zároveň zabránit její erozi. Více na www.ceskaspoust.cz.
- Zelený kruh a Nadace Via vyzývají k zavedení spravedlivých, rychlejších, lepších a jednodušších pravidel pro rozhodování o stavbách i kvalitnějšího a rychlejšího rozhodování úřadů i správních soudů. Podrobné body této výzvy proti omezení občanských práv novelou stavebního zákona najdete a e-podpis můžete připojit na www.zelenykruh.cz.
foto: archiv F
Stalo se
- 23. 10. 2005 Schválen Etický kodex ekologických organizací.
- 4. 11. 2003 Ochráněna občanská práva vyjadřovat se k megaprojektům v sousedství.
- 4. 11. 1995 Výročí popravy spisovatele Kena Saro-Wiwy a jeho osmi kolegů, kteří protestovali proti bezohledné těžbě ropy firmou Shell v Nigérii.
- 13. 11. 2002 Havárie tankeru Prestige u pobřeží Galicie.
- 15. 11. 2001 Výročí ratifikace Kjótského protokolu Českou republikou.
- z 2. na 3. 12. 1984 Největší průmyslová havárie v chemické továrně v indickém městě Bhópál.
- 4. 12. 1952 Počátek velkého smogu v Londýně.
- 4. 12. 2001 Změna zákona, podle které musí supermarkety zákazníkům umožnit výběr mezi vratnými lahvemi a obaly na jedno použití.
Pěstitelské rady
- Začněte s výsadbou veškerých dřevin, okrasných i ovocných. V této práci můžete pokračovat až do prvních mrazíků. Choulostivější ořešáky a meruňky vysazujeme jako první. Při sázení stromů si vyhlubte dostatečně velkou jámu, kam se mohou rozprostřít kořeny do nakypřené půdy s přídavkem kompostu. Na oporu stromů využijte kůl, který umístěte rovnou k vysazovanému stromu do jámy. Nesmí se zapomenout na dostatečnou zálivku.
- V teplejším období lze ještě vysazovat okrasné cibuloviny — česneky, zimovzdorné bramboříky, narcisy, tulipány či krokusy.
- Říjen je vhodným měsícem pro výsadbu růží. Přikryjte jejich okolí zeminou s kompostem a suchou slámou (nejen u čerstvě vysázených).
- V říjnu nastávají první mrazíky, které ohrožují jak plody teplomilné zeleniny — například dýni, tak i plody stromů. Skliďte proto i veškerá jablka či hrušky a uskladněte je na předem připravené místo.
- Z léčivých plodin si nasbírejte zásoby šípků či aronií. Po vhodném zpracování vám budou po celou zimu přinášet vitamíny.
- V listopadu překryjte přezimující rostliny a připravte záhony rytím, které přispěje k rychlejšímu rozkladu organických zbytků.
- Pokud máte možnost, zaryjte ke každému stromu a keři malé množství kompostu či uleželého hnoje. Přísun nových živin prospěje i jahodám, přihrnutá vrstva zeminy s kompostem zároveň přispěje k ochraně před mrazem.
- Přezimující trvalky raději chraňte před nepřízní zimního počasí. Můžete kolem nich umístit slámu, seno, větvičky jehličnatých stromů nebo napadaného listí, což poslouží jako dobrý izolační materiál. Je však potřeba jej upravit tak, aby jej zejména ptáci nerozhrabovali.
- S vyhlídkou na sněhové vánice a povětří je dobré chránit zejména sloupovité jehličnany svázáním do kuželů. Podobně svážeme před zimou i trsy vysokých okrasných travin. Ač se to nezdá, i v zimě musíme pravidelně zalévat stromy (jehličnany a trvale zelené).
Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na sgenerace@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář