Občanský kalendář

8. prosince 2012 /
foto: Greenpeace.org

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, jichž se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice. A k tomu připomínáme, co se dělo před 20 lety.

● 18. 12. Kredenc našich prababiček — drátované vánoční ozdoby. Říčany, Muzeum Říčany, Rýdlova 271/14. Na workshopu si můžete vyrobit tradiční vánoční ozdobu a zjistíte něco o naší místní tradici drátování, materiálech a technikách. Pořádá Muzeum Říčany, podrobnosti zde.

● 21. 12. Živé vánoční jedličky v květináči. Brno. Do 21. 12. lze na různých místech Brna pořídit živý vánoční stromeček, který můžete na jaře společně s ostatními zasadit, a přidat tak kousek nového lesa. Podrobnosti a seznam prodejních míst naleznete na stránkách www.veronica.cz.

● 11.—13. 1. Cesta soběstačnosti. Brno, Fleischnerova 1, CVČ Bystrouška. Víkendový seminář vám poskytne mnoho praktických impulzů pro vaši cestu k soběstačnosti — od samozásobitelství přes energetickou nezávislost až k principům dobrovolnosti. Pořádá o. s. Ekovesnice, více zde.

● 15. 1. Lidé Ugandy 2012. Brno, Kounicova 42, od 18:30. První Večer v knihovně v roce 2013 budou Petr Kouřil a Tomáš Bílý povídat o životě lidí v Ugandě, kterou navštívili, aby se sešli s fairtradeovými pěstiteli. Pořádá organizace NaZemi, podrobnosti zde.

● 16.—18. 1. Kam kráčí ekopedagogika? Krásensko, Rychta. Třetí ročník pobytového vzdělávacího a pospolitostního semináře (nejen) pro lektory a pedagogy středisek ekologické výchovy. Organizuje Lipka — školské zařízení pro environmentální vzdělávání. Více zde.

● 18.—20. 1. Rodinná zahrada pro nezahradníky. Praha, centrum jógy Sundari, Vítkova 23. Víkendový seminář o teoretické i praktické péči o vaše zahrádky. Naučí vás navrhnout zahradu takové velikosti, aby pokryla vaši rodinnou spotřebu potravin. Pořádá o. s. Ekovesnice, více informací zde.

● 21. 1. Škola občanské iniciativy pro začátečníky. Okolí Brna. Série víkendových akcí pro členy občanských iniciativ, dobrovolníky a zaměstnance NNO, aktivní občany a další zájemce. Naučíte se plánovat a vést veřejné občanské kampaně, pracovat s klasickými i novými médii, zapojovat dobrovolníky a dobrovolnice nebo získávat na svoji činnost finanční prostředky. Pořádá Hnutí DUHA, více zde.

● 29. 1. Srážkové a šedé vody. Putovní seminář o nových řešeních týkajících se srážkových a šedých vod je zaměřen především na praktické příklady, nejčastější chyby, legislativní návaznost a ekonomičnost řešení. Můžete ho navštívit v Ostravě, Hodoníně, Praze, Brně, Teplicích a mnohých dalších městech. Více zde.

● 30. 1. Indikátory trvalé udržitelnosti a cesty k ekonomice ustáleného stavu. Olomouc, Ekocentrum Sluňákov, od 10:30 do 16:30. Jednodenní diskusní seminář se Saamahem Abdallahem z britského think tanku New Economics Foundation (NEF) o alternativních ekonomických řešeních. Pořádá Trast pro ekonomiku a společnost. Podrobnosti zde.

● 30. 1.—3. 2. Otevřený prostor: růst, či nerůst? Olomouc, Ekocentrum Sluňákov. Seminář o souvislostech ekonomického růstu, jehož cílem je hledání nových ekonomických přístupů a pohledů v časech ekologické a hospodářské krize. Pořádá Trast pro ekonomiku a společnost. Více zde.

● 1.—3. 2. Přírodní stavitelství. Brno, CVČ Bystrouška, Fleischnerova 1. Další ze seminářů o přírodním stavitelství, na němž se dozvíte o hliněných omítkách, jurtách, stěhovatelných domech nebo zdravých domovech. Pořádá o. s. Ekovesnice, podrobnosti zde.

● 12. 2. Uzávěrka studentské soutěže Pro vodu. Studentská soutěž Pro vodu se vyhlašuje na podporu inovativních projektů hospodaření s vodou. Zapojit se můžou studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol a jejich úkolem je navrhnout, jak lépe zacházet s vodou v budovách, ve městech nebo v krajině. Pořádá Nadace Partnerství, více informací najdete tady.

Petice

• K celosvětovému apelu na firmu Adidas za zaplacení minimálního odstupného 2800 propuštěným dělníkům se můžete připojit přes Facebook nebo Twitter, v ČR ho řídí organizace NaZemi. Více na www.nazemi.cz.

• Petici za pěší zónu na Smetanově nábřeží, organizovanou iniciativou Auto*mat, naleznete na www.auto-mat.cz.

• Výzvu českým supermarketům, aby přestaly nabízet mořské druhy ohrožené nebo ulovené destruktivní metodou, zveřejnily trvale udržitelnou nákupní politiku pro ryby a mořské plody a poskytly spotřebitelům informace o přesném místě ulovení a metodě lovu, naleznete na stránkách Greenpeace www.greenpeace.cz.

• Výzvu k doplnění seznamu evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000 o Labské údolí a z toho vyplývající zákaz dalšího budování technických staveb na tomto území můžete podpořit na www.arnika.org/chrante-labe.

• K naléhavé výzvě prezidentu Putinovi, aby znovu umožnil fungování Svazu původních obyvatel ruského severu (RAIPON), se můžete připojit na www.greenpeace.cz. RAIPON-u, který funguje už téměř dvaadvacet let a vedle jiného aktivně bojuje za ochranu Arktidy, ruské ministerstvo spravedlnosti z nejasných důvodů pozastavilo do dubna 2013 činnost.

• Ke kampani DETOX Zary, požadující, aby oděvní firma Zara odstranila všechny škodlivé látky z výrobního řetězce i finálních produktů, se můžete přidat rovněž na www.greenpeace.cz.

• Petice za veřejné půjčovaní kol v Praze, určenou pro představitele města, visí na www.nikol-praha.cz.

• List ministrovi dopravy, požadující zavedení mýtného pro nákladní automobily na všechny typy silnic, což by znamenalo méně hluku, čistší vzduch a bezpečnější silnice, můžete podepsat na www.hnutiduha.cz.

• Podporu výzvy k vyhlášení Lazecké remízky, fragmentu původního lužního lesa, za přírodní památku, můžete vyjádřit na www.arnika.org.

• Ke kampani namířené proti francouzské letecké společnosti Air France, poslední velké letecké společnosti přepravující primáty využívané v laboratořích jako pokusná zvířata, se můžete přidat na www.eceae.org.

• Petici adresovanou nigerijskému parlamentu, aby schválil pětimiliardovou pokutu ropné společnosti Shell za havárii v ropném vrtu Bonga, která negativně ovlivnila životy několika milionů lidí, pořádá www.avaaz.org.

• Propuštění tibetského filmaře Dhondupa Wangčchena, již čtyři roky vězněného čínskou vládou za dokument o porušování lidských práv v Tibetu, můžete žádat na www.3minutystaci.cz.

• E-mail ministrovi zemědělství s žádostí o zákaz chovu takzvaných kožešinových zvířat v České republice můžete poslat ze stránky www.ukaztetovlade.cz.

Mezinárodní dny

29. 12. Mezinárodní den biologické rozmanitosti

1. 1. Světový den míru

27. 1. Mezinárodní den památky obětí holocaustu

2. 2. Světový den mokřadů

4. 2. Světový den boje proti rakovině

11. 2. Světový den nemocných

20. 2. Světový den sociální spravedlnosti

Eko-akce před dvaceti lety

Jaké environmentálně laděné akce akce probíhaly před dvaceti lety a za co se tehdy na ekologické frontě bojovalo?

• Občanské petice a otevřené dopisy prezidentovi proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín organizovalo 27 ekologických iniciativ. Během prvního týdne nasbíraly v Jižních Čechách více než deset tisíc podpisů.

• V den schvalování dostavby Temelína se sešlo před úřadem vlády s transparenty a barely radioaktivní barvy na několik stovek odpůrců jaderné energie a snažilo se zablokovat její vchod i veřejnou dopravu. Bohužel neúspěšně — ke schválení nakonec ve vládě došlo.

• Přes silný odpor neziskových organizací (Greenpeace, Hnutí DUHA), obyvatel i části odborné veřejnosti rozhodla vláda v roce 1992 o zbouraní obce Libkovice v okrese Most z důvodu těžby hnědého uhlí. Po dvaceti letech od demolice se v místě ještě pořád nezačalo s těžbou.

• Po schválení zákona o ochraně ozonové vrstvy, v němž tehdejší parlament odsouhlasil zákaz jenom zlomku škodlivých látek, se spustila další vlna kampaní za změnu legislativy, navrhující přísnější znění zákonů.

• Zástupci environmentální obce zaslali otevřený dopis premiéru České republiky Václavu Klausovi. Vyjádřili v něm znepokojení nad slabým zájmem o témata ochrany životního prostředí ve vládě a na ministerstvu životního prostředí.

Připravila Barbora Bakošová. Tipy na zajímavé akce můžete zasílat na adresu baky@centrum.sk. Aktualizovanou verzi Občanského kalendáře najdete tady.

Článek vznikl v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.