Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.
Akce
22. 6. Děti a rodiče pod digitálním tlakem. Langhans, Praha 1, od 18 hodin. Neformální debata z cyklu Smart café. Mohou dobře zvolené online aplikace opravdu rozvíjet naše děti? Jak najít rovnováhu v možnostech, které dnešní svět dětem nabízí? Odpovídat bude profesorka Rachel Barr, která se dlouhodobě věnuje výzkumu způsobů, jakými se děti učí při práci s digitálními technologiemi, a předsedkyně Asociace lesních mateřských školek Tereza Valkounová. Pořádá Zelený kruh.
26. 6. Motýlení. Toulcův dvůr, Praha, od 16:30. Odhalíte housenčí strategie a motýlí tajemství. Děti si pomocí hry prožijí celý vývoj motýla, dozvědí se, co je pro motýly důležité a co dělají motýli v zimě. V tvořivé dílně si vyrobí motýla, kterého si odnesou domů. Registrace na www.toulcuvdvur.cz.
6. 7. Kurz kompostování. Sadská, okres Nymburk, 10—17 hodin. V kurzu se naučíte, jak založit různé druhy kompostu, co je vermikompostování a jaká jsou pravidla výroby kvalitního kompostu. Odpoledne proběhne exkurze do školek Montano v Přerově nad Labem. Více na www.akademiepermakultury.cz/course/kurz-kompostovani.
6.—9. 7. Boskovice. 25. ročník festivalu pro židovskou čtvrť. Koncerty rozmanitých hudebních žánrů, divadelní představení pro děti i dospělé, filmové projekce, výstavy a autorská čtení, komentované prohlídky boskovického ghetta. Více na www.boskovice-festival.cz.
10.—16. 7. Letní škola environmentálního myšlení. Křtiny u Brna. Akce je určená pro středoškoláky ve věku 15—18 let, kteří se zajímají o ochranu přírody a vliv člověka na ni. Koná se pod záštitou Katedry environmentálních studií FSS MU. Více informací a přihlášky na lesem.mysleni@gmail.com nebo na www.facebook.com/LESEM.LetniSkola/.
15.—22. 7. 2017 a 19.—26. 8. Letní škola přírodního stavitelství. Polana. Dva turnusy tematické letní školy v Bílých Karpatech, stavitelství v teorii i praxi. Více na www.ekovesnice.cz.
5.—12. 8. Týden pro divočinu v Radějově. Týdenní pobyt spojený s aktivním odpočinkem v Bílých Karpatech. Čeká vás mj. tvorba oplocenek, údržba květnatých luk nebo značení doupných stromů. Více informací najdete na www.ceskadivocina.cz/cs/akce/tydny-pro-divocinu.
23.—28. 8. Velká exkurze napříč Národními parky Šumava a Bavorský les. Již poosmnácté připravuje Hnutí DUHA velkou exkurzi napříč národními parky na obou stranách hranice, při níž strávíte čtyři dny na nejrůznějších místech Šumavy. Podíváte se i do oblastí, kde na velkých plochách vládne jen příroda. Předtím zamiřte na hnutiduha.cz/exkurze.
30. 8—3. 9. Genius loci. Rychlebské hory. Zážitkový kurz Prázdninové školy Lipnice o vztahu k místu, kde žijeme. Pět intenzivních dní na jedinečném místě se silným příběhem pro ty, kteří chtějí získat energii, motivaci a inspiraci pro rozvíjení místa, kde jsou doma.Více informací a přihlášky najdete na www.psl.cz/genius-loci.
16.—24. 9. Gaia — náš domov. Terénní seminář Lesoochranářského seskupení VLK vás provede jak duchovní, tak přírodní dimenzí divočiny v pohoří Busov v Prešovském kraji. Zajištěn jedinečný průvodce. Přihlášky na www.wolf.sk/sk/programy/gaia-nas-domov/prihlaska.
Do 30. 9. Soutěž o titul Miss kompost. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo kompostuje pro svoji vlastní potřebu, bez ohledu na druh a způsob kompostování. Přihlášky vyplňujte na www.kompostuj.cz . Pořádá Ekodomov.
Petice a kampaně
Vraťte lidem práva. Poslanecká sněmovna bohužel podpořila změny, které by spolkům a občanům zakázaly vyjadřovat se ke stavbám. Senátoři a senátorky však ještě mohou lidem práva vrátit. Přidejte svůj podpis pod výzvu a dejte najevo, že i nadále chcete mít právo vyjadřovat se k podobě svého domova. Více na www.vrattelidemprava.cz.
Petice za legalizaci konopí.Na konci roku 2016 představil spolek Legalizace.cz zcela novou petici za legalizaci pěstování, zpracování a držení konopí a konopných produktů dospělými osobami pro vlastní potřebu. Na internetové stránce www.legalizace.cz/petice-za-legalizaci-konopi najdete více informací včetně petičních archů.
Zachraňme sajgu. Sajga tatarská je kriticky ohrožená antilopa. Úředníci a těžaři přesto chtějí v jednom z důležitých míst, kde žije, v přírodní rezervaci Usťjurt v západním Kazachstánu, povolit dobývání zemního plynu. Petici za záchranu území s unikátní stepní přírodou můžete podepsat na www.arnika.org/sajga.
Úspěšný člověk bezobalový. I postavy oblečené do odpadků (neboli homo obalus) pomohly pražskému Bezobalu vybrat bezmála 1,2 milionu korun přes crowdfundingový Hithit na největší bezobalový obchod, který vznikne v Praze. Průběžně aktualizovanou takzvanou bezodpadovou mapu najdete na www.reduca.cz/bezodpadova-mapa.
Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář