Občanský kalendář

1. října 2017 /
foto: archív F

Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 20.—21. 10. Podzimní knižní veletrh. Kulturní dům Ostrov, Havlíčkův Brod. Motto: Literatura nebo život. Letos poprvé vystavuje i Sedmá generace.
 • 23. 10. Jak stromy chladí. Toulcův dvůr, Praha, od 17:30. Jan Pokorný z ENKI o. p. s. Třeboň ukáže jednoduché techniky měření intenzity slunečního záření a povrchové teploty. Dozvíte se, proč na zalesněných plochách prší více nežli na plochách suchých, odvodněných, jakých hodnot dosahuje sluneční energie za jasného dne, kdo může za vysychání krajiny nebo jak je na tom chladicí výkon stromu v porovnání s chladicím výkonem hotelové klimatizace. Více na toulcuvdvur.cz.
 • 24.—29. 10. MFDF Ji.hlava. Už po jednadvacáté přichází do Jihlavy dokumentární filmy ze všech koutů světa. Dokumentaristka Helena Třeštíková zde uvede světovou premiéru časosběrného dokumentu Manželské etudy po 35 letech. Režisér Marcel Ophuls, který ve svém díle zkoumá krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody, převezme Cenu za přínos světové kinematografii. Znělku letošní Ji.hlavy vyrobil hollywoodský skladatel a experimentální filmař Jóhann Jóhannsson, proslavený hudbou k filmům Sicario: Nájemný vrah, Teorie všeho nebo Příchozí. Festival nabídne také rozsáhlou přehlídku filmového dokumentu z Tchaj-wanu. Více na ji-hlava.cz.

 • 25. 10. Krajská konference EVVO. Národní technická knihovna v Praze, Ballingův sál, Praha, 8:30—17 hod. Konference představí témata jako udržitelné fungování firem a úřadů, CSR, dobrovolné a finanční nástroje, ekologizace provozu firem a úřadů, dobrovolnictví a filantropie, vzdělávání a motivace zaměstnanců, grantové programy firem, komunitní projekty, spolupráce s neziskovým sektorem a s aktéry EVVO. Pořádá Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Ekocentrem Koniklec.

 • 27.—29. 10. Praha stobudkatá. Co vypráví pražské budky? Pojďte nahlédnout do zákoutí a tajů nepoznaných míst našeho hlavního města. Pořádá Hnutí Brontosaurus, více na rozruch.brontosaurus.cz/budky.
 • 31. 10.—2. 11. Ozvěny Ekofilmu v režii 7.G. Fakulta sociálních studií MU, Brno. Vždy od 18 hodin. Představíme vybrané snímky z letošního Ekofilmu, po každém promítání debata se zajímavými hosty. Zárukou kvality nejnovější snímky z divokých Tater z dílny Arolla film. Více na sedmagenerace.cz.
 • 3.—5. 11., 24.—26. 11., 1.—3. 12. Úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. Beskydy a Šumava. Tradiční školení, jak blíže poznat život velkých šelem, a to nejen v Beskydech a na Šumavě, ale i na Broumovsku, v Ralsku, Krušných horách či Jesenících. Pořádá Hnutí DUHA Olomouc, více na selmy.cz.

 • 9. 11. Zvířata v ohrožení. Lidové sady, Liberec, 8—16:30 hod. Co ohrožuje zvířata v divočině? Jaké jsou způsoby pomoci ohroženým zvířatům? Konference pro pedagogy, pracovníky zoo a širokou veřejnost. Pořádá ZOO Liberec.
 • 10.—12. 11. Dny pasivních domů. Celý svět, 10—17 hod. Od pátku do neděle můžete navštívit pasivní domy po celé České republice a zeptat se jejich obyvatel i stavitelů na to, jak se jim v nich žije, jak vlastně fungují a jak se staví. Pořádá Centrum pasivního domu, více na pasivnidomy.cz.
 • 10.—12. 11. Kurz sázení stromů. Zákolany na Kladensku. Víkend nabídne vše, pokud: 1. se chcete naučit správně sázet stromy; 2. Zjistit, jak vypadá spolupráce s místními lidmi; 3. Zapojit se do vytvoření komunitního sadu. Pořádá Hnutí Brontosaurus, více na brontosaurus.cz/co-delame.
 • 11. 11. Až umřu, vysaďte na mě švestku. RC Heřmánek, Olomouc, 10—16 hodin. O životě, smrti, přechodových rituálech, ekologickém pohřebnictví a možnostech jiného posledního rozloučení. Cena 490 korun, rezervace na rc-hermanek@seznam.cz.
 • 18. 11. Permakulturní farma. Toulcův dvůr, Praha. Existují v ČR permakulturní farmy a jak fungují? Může se farmář permakulturou uživit? Jaký je vztah ekologického a permakulturního zemědělství? Jak by mohla v budoucnu vypadat permakulturní krajina a permakulturní lidská společnost? Více napoví konference z dílny Permakultury (CS), více na permakulturacs.cz.
 • 18.—26. 11. Týden globálního rozvojového vzdělávání. Celá ČR. Letošní týden je věnovaný tématu Tvoje cesta, tvoje stopa, tedy odpovědnému turismu. 22. 11. proběhne ve skautských institutech (konkrétně v Brně, Praze a Ostravě) díky projektu Skauti na Zemi promítání filmu Gringo Trails s navazujícím programem. Více na www.globalnirozvojovevzdelavani.cz/.

 • 28. 11. Příroda ve městě. 3. ročník Konference Naše příroda, Clarion Congress Hotel, Olomouc. „Zajedeme si do přírody“, říkáme často, když chceme někam ven z města. A přitom si vůbec neuvědomujeme paradoxnost tohoto tvrzení. Neexistují dva oddělené světy — město a příroda. I ve městech je příroda, a často jí není málo. Více na konference-priroda.cz.
 • 2., 3., 9. 12. Semínkový kurz. Brno, Praha, Horka nad Moravou. Celodenní kurs pro začínající i zkušené zahrádkáře a pěstitele se zájmem o semenaření. Hlavním tématem jsou semínka — jejich pěstování, uchování a sdílení, s důrazem na volně opylované ohrožené a staré odrůdy. Kurs končí semínkovou burzou. Více na potravinovezahrady.cz.

Petice a kampaně

 • Stop palmovému oleji v Nigérii. Podepište a sdílejte petici Přátel Země Nigérie proti zabírání půdy a odlesňování za účelem vzniku průmyslových palmových plantáží. Viz erafoen.org.

 • Golfové hřiště v CHKO? U Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku chce investor postavit golfový areál s rodinnými a bytovými domy a dalšími sportovišti. Většina území, kde by měla nová výstavba vzniknout, je však součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko — Máchův kraj a také domovem více než tisíce druhů živočichů a rostlin. Zatím je rozhodnutí o prodeji městských pozemků v rukou tamního zastupitelstva. Více o případu najdete na csopklenice.cz.
 • Sexistické prasátečko. Rozčilují vás sexistické reklamy v ulicích či na internetu? Využijte možnost kdykoli je nominovat do soutěže Sexistické prasátečko na prasatecko.cz.
 • Podpořte půdu. Chcete-li svěřit půdu do dobrých rukou, podpořte Nadaci pro půdu, která chrání půdu před degradací a spekulacemi a přispívá k utváření odpovědného vztahu člověka k z/Zemi, na níž žijeme. Více na nadacepropudu.cz.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.