Občanský kalendář

17. prosince 2020 /
foto: archiv F
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • Do Vánoc. Kupte si vánoční jedličku v květináči. Na více než deseti místech v Brně. Tradiční prodej pod záštitou organizace Rezekvítek, tentokrát formou výdejních okének. Jak objednat, zaplatit a vyzvednout, najdete na rezekvitek.cz nebo nadace.veronica.cz.
  • 15.—17. 1. 2021 Úplný kurz permakulturního designu. Praha a Žďárec u Skutče. Pět víkendů až do dubna 2021. Na prvním víkendu se seznámíte se základními permakulturními a ekologickými principy, proberete vzorce v přírodě a dostanete zadání ukázkového projektu, na kterém budete po dobu kurzu procvičovat nabyté vědomosti a dovednosti. Časový rozvrh je vždy pátek 16—20, sobota 9—18, neděle 9—16 hodin. Další termíny a přihlášky na permakulturacs.cz.
  • 28. 1. a 11. 2. Zahradní semináře pro veřejnost. Pracoviště Kamenná, Lipka, Brno. Vždy 15—18 hodin. V lednu se dozvíte, jak a jakou zeleninu je možné sklízet v zimě. V únoru už se pak připravíte na jaro — jak vyrobit a osázet vyvýšený záhon. Více na lipka.cz.
  • 3.—7. 2. Otevřený prostor: Green new deals. Horní Maršov. 15. ročník semináře Otevřený prostor, který nabízí pro rok 2021 následující zamyšlení: Evropský, americký, český… kolik těch dealů vlastně je a v čem se ne/liší? Může některý z nich být cestou k udržitelnosti a ekonomické demokracii? Nebo jde jen o další zeleně nalakovaný pokus o věčný růst? Jaký by byl ideální green new deal? V jaké podobě, v jakém měřítku? Jak udělat a realizovat green new deal zdola a nepřenechat ho korporacím? Jak spojit síly a nepropást příležitost, kterou evropská podpora green dealu představuje? Přihlášky a další informace na thinktank.cz.
  • 11.2. Konference Počítáme s vodou o hospodaření s dešťovou vodou. Letošní 6. ročník se zaměří na systém modro-zelené infrastruktury jako investici do měst. Pořádá ekocentrum Koniklec, konference bude probíhat online. Více na pocitamesvodou.cz/akce/konference.

 

 

 

 

 

  • 25. 2. Úvod do permakultury a pěstování zeleniny. Praha, 9—19 hodin. Základní kurz permakultury pro úplné začátečníky. Co je permakultura, jak ji aplikovat na našem pozemku, jak si pozemek vůbec vybrat a jak na něm posléze vypěstovat dostatek zeleniny pro celou rodinu? Naučíme se základní permakulturní principy a ukážeme si různé způsoby, jak pěstovat zeleninu na možných i nemožných místech. Více na permakulturacs.cz.

    foto: Markus Spiske

Petice a kampaně

  • Lékaři za zdravé srdce Evropy. Výzva lékařů a zdravotníků za ukončení těžby a spalování uhlí, které má za následek jedno z nejvíce znečištěných ovzduší v Evropské unii. Škodliviny způsobují i rapidně zhoršují a komplikují průběh nemocí respiračního ústrojí, kardiovaskulárních či onkologických onemocnění. Ročně kvůli nim zemřou tisíce lidí. Náklady na léčbu či pracovní neschopnost jdou do desítek miliard korun. Za výzvou stojí Hnutí DUHA společně s Doctors for Future a podepsalo ji již mnoho známých tváří ze zdravotnictví. Více na zazdravesrdce.cz.

    foto: 1asdasdasd

  • Nekašlejme na druhé. Desítky nevládních organizací se spojily a apelují na veřejnost, aby byla ohleduplná a táhla za jeden provaz v této nelehké době. Více na hnutiduha.cz/aktualne/nekaslejme-na-druhe.
  • Dopis slovenskému ministrovi proti lovu vlků. V listopadu odeslalo Hnutí DUHA jménem vedoucího programu Velké šelmy Miroslava Kutala otevřený dopis, ve kterém žádá ministra zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky o zastavení lovu vlků. Lov totiž nesplňuje podmínky Evropské komise, nesouhlasí s ním ani slovenský ministr životního prostředí a Lesy Slovenské republiky. Celé znění dopisu si můžete přečíst na selmy.cz.
  • Stop ropným operacím v Ugandě. Francouzští Přátelé Země a organizace Survie se domáhají soudního příkazu, aby společnost Total zveřejnila informace o tom, jak řeší situaci v Ugandě a Tanzanii. Francouzští aktivisté spolu s ugandskými aktivisty uvádějí, že Total zastrašoval a nedokázal řádně kompenzovat místní vlastníky půdy postižené prací na výstavbě ropovodu Tilenga. Francouzský soud dříve rozhodl, že soudit případ není v jeho kompetenci, aktivisté se proti rozhodnutí odvolali. Petici můžete podepsat a informace sledovat na totalincourt.org.
  • Pusťte kanál Dunaj-Odra-Labe k vodě. Petice Zelených proti výstavbě předraženého a nesmyslného kanálu Dunaj-Odra-Labe, který by přispěl k dalšímu prohlubování problémů se suchem. Obsahuje také návrh, jak miliardy investovat chytřeji. Více na cz/petice-sucho.
  • #nakupujemeodpovědně. Ministerstvo životního prostředí ČR spustilo kampaň Odpovědné nakupování, do níž se mohou zapojit jak firmy, tak veřejná správa a jednotlivci. Cílem je motivovat ke změně spotřebních návyků a k zamyšlení nad tím, jaké pozadí mají produkty a služby, které nakupujeme a využíváme. Katalog přijatých závazků a podrobnosti najdete na webu cr2030.cz.
  • Každý den jedna řeka. Tento nemalý cíl si klade k roku 2030 Světová nadace pro migraci ryb (World Fish Migration Foundation), která chce vedle oživování toku řek také budovat širší hnutí pomocí aktivizace odborníků z celé Evropy. Jak se mají nové řeky rodit? Strháváním již nepoužívaných přehrad. Organizace prezentuje a sdílí úspěšné zkušenosti z mnoha terénních opatření, které inspirují ostatní k odstraňování přehrad v jejich zemích. Záměrem je učinit z přehrad životaschopná opatření po celé Evropě. Více na worldfishmigrationfoundation.com.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.