Občanský kalendář

21. října 2018 /
foto: Hlava na hlavě, foto: NESEHNUTÍ.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 31. 10. Krajská konference EVVO pro firmy a veřejný sektor. Národní technická knihovna, Praha. Odborníci z ministerstva sociálních věcí a životního prostředí přiblíží odpovědné zadávání veřejných zakázek. Martin Hausenblas, férový podnikatel, představí svoji vizi prosperující metropole přátelské i pro cyklisty. Workshopy Jak na zelenou kancelář a podnikání. Pořádá Ekocentrum Koniklec.

 • 2.—4. 11. Komunitní dovednosti II. — víkendový kurz Sociokracie. Setkání příznivců ekovesnic a udržitelného způsobu života se zaměřením na sociokracii. Hlavním pilířem sociokracie — dynamického rozhodování je nalezení nejvyšší možné shody tak, aby se celá skupina mohla ve své činnosti dále posunout. Používané postupy podporují jednotlivce k vyjádření svých názorů a utlumují hlasy těch, kteří se nejvíce chtějí prosadit. Více na www.zemesouzneni.cz/akce.
 • 7. 11. Kurz na výrobu domácí kosmetiky. 14—18 hodin. Toulcův dvůr, Praha. Během kurzu si účastníci vyrobí krém, zubní pastu a lůj na rty. Rovněž dostanou tipy, kde sehnat potřebné materiály a kde se dál ve výrobě zdokonalovat. Kurz je akreditován MŠMT, je tedy vhodný i pro pedagogické pracovníky. Vstupné: 1000 Kč. Více na www.toulcuvdvur.cz.

Mareefe

 • 9. 11.—9. 12. Úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. Pokud ještě nevíte, jaké to je být na stopě velké šelmy, přihlaste se na některý z víkendových seminářů Hnutí DUHA Olomouc v Beskydech, na Šumavě či v Jeseníkách. Dozvíte se zde jak základy teorie, tak i vyrazíte do terénu. Více na www.selmy.cz.

foto: Dean Miller

 • 9.—11. 11. Dny pasivních domů 2018. Celá ČR. Seznamte se s obyvateli i staviteli několika desítek pasivních domů po celé České republice. Zájemci mohou bezplatně navštívit již postavené domy nebo i ty, které jsou těsně před dokončením. Více na www.pasivnidomy.cz.
 • 17. 11. Korzo Národní. Národní třída, Praha. Pouliční umění, koncerty, divadlo pro děti, čtení, výstavy, průvod Sametové posvícení. Více na www.dikyzemuzem.cz.

foto: dikyzemuzem.cz

 • 17. 11. Konference Jak na permakulturní design. Toulcův dvůr, Praha. Koupili jsme hektar, a co dál? Tuto otázku budou zodpovídat naši přední permakulturní designéři. Více na www.permakulturacs.cz.
 • 20.—22. 11. Země na talíři. Kino Aero, Praha. Festival dokumentárních filmů o jídle, letos s podtitulem Chceme si svou budoucnost vyžrat? Nebo (na ni) raději vyzrát? Osmý ročník festivalu přináší příběhy a debaty o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji či mléčném průmyslu. V Olomouci proběhne 27.—29. 11. v Pevnosti poznání. Více na www.zemenataliri.cz.

 • 23.—24. 11. Slou days. Festival udržitelnosti s módou, bio kosmetikou, šperky, workshopy, diskusemi. Po celou dobu budete mít možnost vyswapovat si vaše oblečení a dát si jídlo. Více na www.slou.cz.
 • 28. 11. Konference Naše příroda. Clarion Congress Hotel Olomouc. Téma: Biodiverzita zemědělské krajiny. Jak na tom v současnosti jsou různé druhy zemědělské krajiny a co můžeme dělat pro jejich záchranu? Registrujte se do 18. listopadu na www.konference-priroda.cz.
 • 8.—9. 12.Zimní Knihex 08 ½. Studio ALTA, Praha. Zimní setkání nakladatelů a čtenářů s knihami a časopisy menších nakladatelství. Živá konverzace zaručena. Součástí je i doprovodný program: dílny, autorská čtení, odpočinkové zóny, dětský koutek a další. Více na www.knihex.cz.

Petice a kampaně

 • Pusťte kanál Dunaj-Odra-Labe k vodě. Zelení spustili sběr podpisů pod petici proti výstavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe. Kanál by vedl k výraznému poklesu počtů rostlinných i živočišných druhů, těžce by narušil přirozený rozklad organických látek a přirozené schopnosti půdy. Petici pro Úřad vlády za smysluplnější opatření proti suchu podepisujte na zeleni.cz/petice-sucho.
 • Obrana tisíciletého lesa u Hambachu. Němečtí Přátelé Země (BUND) bojují proti kácení zbytků pralesa poblíž Kolína nad Rýnem kvůli pokračování povrchové těžby uhlí firmou RWE. Více na stop-kohle.de/english/, podpisy můžete přidat na aktion.bund.net/save-hambach-forest nebo www.hambach.cz.
 • Malé vítězství pro kodaňskou přírodu. Dánská přírodní oblast Amager fælled v Kodani nebude nakonec v původně plánovaném rozsahu zastavěna. 50 tisíc lidí podepsalo petici směřovanou dánské společnosti na ochranu přírody, aby se území jako poslední kousek původní přírody dánské metropole nezastavělo dvěma tisíci bytů. Politici následně rozhodli o zmenšení projektu z 18 na 11 hektarů a jeho územní posun. Nový plán však stále leží na chráněném území. Za záchranu území se zasazují dánští Přátelé Země spolu s dalšími organizacemi.

Amager Fælled, foto: Wikimedia Commons.

 • Proti množírnám psů. Zasaďte o to, aby byla přijata zásadní opatření proti rozmachu takzvaných psích množíren, tedy zákon, který stanoví přesné minimální parametry pro chovy psů s respektem k jejich pohybovým, sociálním a zdravotním potřebám, přísný dohled nad plněním registrační povinnosti chovatelů a efektivní kontrolní činnost Státní veterinární správy bez předchozího ohlášení. Více na obrancizvirat.cz/petice/.
 • Hlava na hlavě.Nesehnutí spustilo kampaň odhalující utajovanou tvář potravinového průmyslu — velkochovy. Petice na hlavanahlave.cz vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla opatření rušící klecové chovy. Na webu najdete také mapu se současnými intenzivními chovy zvířat v České republice.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.